Кралицата Елизабета отвора „драјв-ин“ кино на нејзиниот имот

Само замислете го ова, петок навечер во автомобил со друштво гледате добар филм во градината на кралското семејство. Па и не звучи како лош план, нели?

Можноста не е исклучена, навистина. Приватниот имот Сендрингем, ќе биде домаќин на „драјв-ин“ кино. Тоа значи дека ќе можете да ги кренете нозете и да уживате во некој од култните филмови како „Toy Story“ или „Bohemian Rhapsody“ токму во градината на кралицата.

Во Велика Британија „драјв-ин“ кината почнаа повторно да функционираат на 15 јуни, по постепеното укинување на рестриктивните мерки заради пандемијата. Иако кино-салите реотворија на 4 јуни, сепак некои од нив го одложија отварањето ограничувајќи се од можен ризик. Ниту една од кино-салите и покрај строгите мерки не може да гарантира за ваша целосна заштита.

Прочитајте и...  Кои намирници не смеат да ги јадат бебињата помлади од 12 месеци?

Што се однесува за сите настани на отворено, Здружението на кино-сали во Велика Британија соработуваше со Одделот за култура, медиуми и спорт за да ги договорат и усвојат упатствата и здравствените протоколи за време на проекција на филм на отворено.

А тоа секако го вкучува и настанот кој треба да се одржи на имотот на кралицата. Сендрингем се наоѓа во Норфолк, Англија, и е приватна резиденција на четири генерации британски кралеви и кралици од 1862 година.

Секоја година, кралското семејство се одмора во Сендрингем за Божиќ, за да присуствуваат на богослужбата во црквата Света Марија Магдалена.

Но сега многу луѓе ќе добијат шанса барем на момент да се почувствуваат како дел од кралското семејство уживајќи во добар филм со поглед кон палатата која ќе ѕирка зад платното.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 30 септември: Во љубовта никаде не треба да брзате, сѐ што е ваше, ќе си дојде

Компанијата „Enchanted Cinema“ ќе биде домаќин на настанот и задолжена за одржување на социјално растојание. Тридневното „драјв-ин“ кино ќе се случува на 25, 26 и 27 септември. Ќе се прикажуваат повеќе филмови како „Rocketman“, „The Greatest Showman“, „A Star Is Born, Grease“, „Moana“ и други.

Прочитај повеќе

Дневен хороскоп за 30 септември: Во љубовта никаде не треба да брзате, сѐ што е ваше, ќе си дојде

Слободен печат

Виц на денот: Тоалетна хартија

Слободен печат

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат