Косовски медиуми: Авиолинијата Белград – Приштина ја загрозува независноста на Косово

Според весникот, се избегнува споменувањето на АСХНА – кратенка за државната агенција за навигација, а се користи само „Единица за воздушен сообраќај“ – термин кој се употребуваше уште пред Косово да прогласи независност.

Приштинскиот весник „Коха диторе“ оценува дека косовската државност се доведува во прашање поради директната авиолинија меѓу Приштина и Белград.

Според весникот, во документот кој косовските власти го потпишале во Берлин, се избегнува употребата на имињата на косовските институции.

Косовската Управа за цивилно воздухопловство на пример се вика „Власт за цивилно воздухопловство на Косово“.

-Станува збор за отворање на посебна линија меѓу Србија и Косово, но се избегнува терминологијата на имињата на државните институции, пишува приштинскиот дневник.

Според весникот, се избегнува споменувањето на АСХНА – кратенка за државната агенција за навигација, а се користи само „Единица за воздушен сообраќај“ – термин кој се употребуваше уште пред Косово да прогласи независност.

Сепак, како што пишува Коха, косовските и српските власти потпишале два различни договори специфични за нивната работа.

Прочитајте и...  Втор викенд со забрана за движење од 16 часот

Прочитај повеќе

Втор викенд со полициски час, празни улици низ Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Располагаме со 4.500 тестови, очекуваме донација од 20.000 китови за тестирање

Слободен печат

Бојаџиев: Инфективното одделение и дежурниот лекар ги запазиле процедурите за коронавирус кај 78-годишниот велешанец

Слободен печат

Спасовски: Ова е и повик до сите наши граѓани – Како никогаш досега е потребна помошта од нас за сите здравствени работници

Слободен печат

Руската помош за Италија не е квалитетна?

Корона криза во доба на роботи: „Каде тргнавте госпоѓо? Лична карта, ве молам!”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Унгарија подготвува 27 милијарди евра за живнување на економијата

Слободен печат

Во Швајцарија од Ковид-19 починаа 540 лица, во Холандија бројката се искачи на 1.651

Бојана Нојиќ

Внуката на сенаторот Роберт Кенеди и нејзиниот син исчезнаа во водите на Заливот Чесапик

Бојана Нојиќ

Бремената свршеница на Борис Џонсон имала симптоми на Ковид-19

Слободен печат

Охриѓанката Нацева донира маски, ракавици и дезинфекциски средства за полицајците

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Неапол среде пандемија на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат