Коронавирусот не попушта во Хрватска: Починаа седум лица, а бројот на новозаразени и понатаму е многу голем

Во изминатите 24 часа во Хрватска е потврден 261 нов случај на коронавирус од 5.690 тестирани лица.

Од ковид-19 починале уште седум лица, соопшти Националниот штаб за граѓанска безбедност.

Моментално бројот на активни случаи во Хрватска е 2.429, пренесува Индекс.хр. Хоспитализирани се 313 пациенти, од кои 24 пациенти се на респиратор.

Од почетокот на пандемијата, во Хрватска се потврдени вкупно 13.368 случаи на зараза, од кои 218 лица починаа, а 10.721 се излекувани.

До денеска во Хрватска се тестирани вкупно 216.495 лица.

Прочитајте и...  Каракачанов: Надворешни фактори не разубедуваат за ветото за Македонија

Поврзани вести

Предлог за измени на собранискиот Деловник: Алијанса на Албанците и Алтернатива поднесоа над 300 амандмани на

Слободен печат

Состојбата по болниците се стабилизира, се очекуваат повеќе испишани од примени пациенти

Михаило Донев

Искази на сведоци во случајот „Титаник“: Во Советот на Општина Кисела Вода се делеле пари за ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Македонија нема речиси никаква надеж за почеток на преговори годинава, бугарското вето ќе остане

Слободен печат

Склучен договор за извоз: Македонски прехранбени производи на рафтовите на еден од водечките синџири на маркети во Катар

Слободен печат

Маричиќ: Ќе има редовна и динамична проверка на работата на судиите и обвинителите

Лука Андреев

Остави Коментар

MacedonianAlbanian