-2 C
Скопје

Корона хаос во Селтик, играчите среде сезона заминаа во Дубаи, сега пола тим е во карантин

Дури 13. фудбалери на шкотскиот тим се наоѓаат во карантин.

Доминацијата на Селтик во шкотскиот фудбал сезонава е на добар пат да биде прекината од страна на најголемиот ривал Ренџерс, а сега имаат дополнителни проблеми.

Селтик е во невиден хаос бидејќи 13 фудбалери се наоѓаат во карантин поради коронавирусот, а вечерва ги очекува натпревар од шкотската Премиер лига.

Главни виновници за корона хаосот се самите фудбалери кои среде сезона во шкотскиот шампионат одлучија да одат на краток тренинг камп во Дубаи.

Целата британска јавност го осуди потегот на Селтик кој во време на пандемија на коронавирусот замина во Дубаи само за да тренира на топло време.

Да биде полоша ситуацијата за шкотскиот шампион, на фотографиите кои беа објавени на социјалните мрежи можеше да се примети дека фудбалерите не ги почитуваа здравствените протоколи ниту носеа маски за време на патувањето и за тоа беа критикувани од шкотската премиерка Никол Старџон.


Кармата ги стигна денеска, еден од фудбалерите на Селтик е позитивен на коронавирус и сега во карантин ќе мора да бидат уште 12 фудбалери заедно со тренерот Нил Ленон и неговиот помошник Џон Кенеди.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Бензема го спаси Реал од пораз во големото дерби и ја врати неизвесноста во трката за титулата

Шкотската Премиер лига одби да го одложи вечерашниот натпревар на Селтик против Хибернијан.

Поврзани вести

ВИДЕО: Триумф на Наполи, десетина минути за Елмас

Слободен печат

Шоу на Кејн и Бејл за нов триумф на Тотенхем

Слободен печат

Барселона има нов претседател, Меси останува на „Камп Ноу“?

Слободен печат

Милинковиќ-Савиќ на лето од Лацио се сели во Јувентус?

Слободен печат

Коронавирус пред ол-стар натпреварот, двајца кошаркари го откажаа настапот

Слободен печат

Познат распоредот за третиот дел од сезоната во ПМФЛ: Вардар во првите две кола против Шкупи и Шкендија

Слободен печат

Остави Коментар