Клоп: Голот на Јунајтед ги покажува недостатоците на ВАР системот - Слободен печат

Клоп: Голот на Јунајтед ги покажува недостатоците на ВАР системот

Ливерпул одигра нерешено 1:1 на „Олд Трафорд“ во натпревар кој го одбележа деветтото коло од најсилното англиско фудбалско првенство.

„Редси“ извлекоа бод во самиот финиш од средбата кога Адам Лалана израмни, а „црвените ѓаволи“ имаа предност од првото полувреме.

Стрелец беше Маркус Решфорд, а во таа ситуација претходно беше сомнителен моментот и потенцијалиот фаул над Дивок Орижи. Главниот судија Мартин Еткинсон не досуди ништо, а после консултациите со ВАР собата одлучи да го признае погодокот.

– Постигнаа гол кој ги покажува сите недостатоци на ВАР системот. Судијата Еткинсон дозволи, односно продолжи да се игра, бидејќи сигурен беше дека има помош од ВАР. Веднаш сигнализираше проверка на снимката после голот и бев сигурен дека ќе го поништи. Тој не може да каже дека тоа не беше фаул, толку е очигледно. Ќе свиреше фаул доколку немаше помош од ВАР, но сега може да чека, затоа што некој друг донесува одлука. Тогаш тие велат дека не е сè јасно и не го поништуваат голот. Тоа нема никаква смисла. Исто беше овој викенд, требаше да биде досуден пенал за Манчестер сити после прекршокот над Де Брујн – рече Клоп.

Прочитајте и...  Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Германскиот менаџер воедно го коментираше и поништениот погодок на Садио Мане. Исто така не беше задоволен од тактиката на домаќините во финишот на натпреварот.

– Постигнавме гол, но го поништија. Сè беше против нас, но на крајот не загубивме и тоа е во ред. Манчестер јунајтед оваа година, лани, пред две години, само се брани. Тоа не е критика, туку факт. Со квалитетот кој го имаат и начинот на кој го поставија системот, тешко е.Требаше да одиграме подобро, тоа е она што се очекува од нас – додаде Клоп.

Прочитај повеќе

Марсијал, Мегваер и ВАР му донесоа победа на Јунајтед (ВИДЕО)

Слободен печат

Клајстерс по осум години пауза се врати на тениските терени (ВИДЕО)

Слободен печат

УЖАС ВО САД: Поранешни одбојкарки загинаа во сообраќајна несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Кадетите со половичен ефект на стартот од Медитеранските игри

Слободен печат

Меси и Хамилтон ја „поделија“ наградата Лауреус

Слободен печат

„ГЕНИЈАЛЕЦ“ од Црна Гора: И Џордан мислеше дека хеликоптерот нема да падне, па падна (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

12 + оне =

Прочитај повеќе

Ван Дајк е клучот за успехот на Ливерпул

Слободен печат

МЕГА СКАНДАЛ во Барселона: Претседателот Бартомеу на социјалните мрежи ја оцрнувал својата најголема ѕвезда, Лионел Меси

Слободен печат

Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Слободен печат

Избран слоганот на Олимписките игри во Токио (ВИДЕО)

Слободен печат

Ајакс на лето ќе биде како супермаркет, дури осум фудбалери си заминуваат

Слободен печат

Реал ја одреди цената на Хамес Родригез

Слободен печат