КИНЕЗИТЕ ЛУТИ НА САД: Престанете со непримерните мерки кон нашите компании! – Слободен печат
ВестиЕкономијаПланета

КИНЕЗИТЕ ЛУТИ НА САД: Престанете со непримерните мерки кон нашите компании!

Американското министерство за трговија во петокот додаде уште пет кинески технолошки компании на листата на која се наоѓаат фирми на кои им се забранува купување на делови од американски компании.

Кинеската влада бара САД да прекине со „непримерните“ акции против кинеските компании, истакнал денеска заменикот на кинескиот министер за трговија, Ванг Шувен.

Американското министерство за трговија во петокот додаде уште пет кинески технолошки компании на листата на која се наоѓаат фирми на кои им се забранува купување на делови од американски компании.

– Се надеваме дека американската страна, според начелата на слободната трговија и во духот на Светската трговска организација, може да прекине со овие непристојни мерки против кинеските компании и да ги отстрани од оваа листа. Овој потег би бил од корист за двете страни – изјави Ванг, а пренесуваат светските медиуми.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close