Ќе има ли избори на 12 април?

Малку избрзана политичката одлука на партиите кај шефот на државата Стево Пендаровски да го определат 12 април како датум за предвремени парламентарни избори, вели претседателот на Демократки сојуз Павле Трајанов за „Слободен печат“. Тој не е сигурен дека ќе има избори и посочува дека е потребен пореален датум. Во интерес на државата, според Трајанов, треба да има избори во јуни. Дотогаш, вели, ќе се расчисти состојбата со приемот на Македонија во НАТО, а ќе биде појасен и почетокот за преговорите со ЕУ.

– Треба нов политички договор, лидерите да седнат и повоторно да се договорат и да дефинираат кои се реформските приоритетии и во јуни да има избори. На сите партии, избори не им одговараат сега. Клучно е ДИК да реагира за да нема 6 или 9 месеци изборна кампања. Партиите да прекинат со кампањата надвор од изборните датуми, бидејќи таа ќе влијае и врз стабилноста,  економијата  и на европсктие интеграции – вели Трајанов.

Прочитајте и...  Градоначалникот на Сеул кој се самоуби е обвинет за сексуална злоупотреба

Во меѓувреме, ДУИ е се погласна дека е рано за избори на пролет. Според интегративците, треба да се почека  ратификацијата на Протоколот за членлството во НАТО во парламентот на Шпанија, а потоа и во македонското Собрание.

– Пред да одиме на избори, нашата земја треба да има знаме и да биде 30-та земја членка рамноправна со другите – велат во ДУИ.

Во ДУИ посочуваат дека изборите на 12 април би го загрозиле и евентуалното добивање датум за преговори со Европската Унија на Самитот во Загреб во мај, догодина.

– Ако Изборниот закон вели распуштање на парламентот 60 дена пред избори, тогаш од 11 февруари Македонија ќе остане без парламент. Ќе нема пратеници кои би гласале за евентуалните нови услови,  закони или одлуки, кои може да се очекуваат со новата методологија на Франција во Стратегија за реформи во ЕУ по новата година – велат во партијата.

Прочитајте и...  Град Скопје: Остануваат средства за околу 4.000 апликации за субвенции за инвертери

На вчерашните вонредни избори во Шпанија социјалистичката работничка партија на предвремените избори доби најмногу мандати, но не и доволно за формирање на Влада. За Македонија изборите во Шпанија се важни бидејќи колку побрзо се конситуира Парламентот, толку побрзо ќе се ратификува Протоколот за влез на Македонија во НАТО.  Конститутивната седницата веќе е закажана на 3 декември, денот кога започнува самитот на НАТО во Лондон. Но за ратификацијата потребно е јасно дефинирано мнозинство, воспоставување на работните тела и формирање влада за пратениците да може да ја истуркаат процедурата за ратификација на протоколот.

Неодамна и премиерот Зоран Заев рече дека 12 април како датум за одржување на предвремените парламентарни избори треба да се задржи, но дека треба да се остави можност за какви било промени, пред се, заради ратификацијата на Протоколот за прием на државата во НАТО.

Прочитајте и...  Косово со поригорозни мерки против коронавирусот, нема прогласување на вонредна состојба

– Сите 29 земји членки го ратификувале Протоколот и кога ќе дојде до Република Македонија да го ратификува не смееме да дозволиме да немаме парламент – рече Заев.

Собранискиот спикер Талат Џафери рече дека ако го распушти парламентот согласно роковите за избори на 12 април, не може повторно да го свика заради ратификацијата на Протоколот за НАТО.

 

Прочитај повеќе

Заврши гласањето на лицата во самоизолација или болни од Ковид-19 во Дебар

Слободен печат

Нема граница за мигрантите помеѓу Македонија и Грција

Градоначалникот на Сеул кој се самоуби е обвинет за сексуална злоупотреба

Слободен печат

Отворен аеродромот во Милано, првите два дена без летови

Слободен печат

Путин: Бројот на смртни случаи од коронавирус во Русија е многу помал од други земји

Слободен печат

ПСИХИЈАТРИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: После секоја криза, следи криза на ментални болести

Мирослава Бурнс

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поведена постапка за убиство на женско лице кое беше пронајдено во атар на Горно Оризари

Слободен печат

Руското МНР: Одлуката за Аја Софија е внатрешна работа на Турција

Слободен печат

Српскиот доктор со загрижувачки информации: Млади пациенти умираат во рок од 24 до 48 часа

Слободен печат

Француски епидемиолог предупредува: Би бил изненаден ако имаме ефикасна вакцина пред 2022 година

Слободен печат

Гласањето на болните од Ковид-19 досега без проблеми, рече Филипче

Слободен печат

Шпан: Борбата против коронавирусот е тимска игра

Слободен печат