Кавани потпиша нов договор со Манчестер јунајтед

epa09187853 Edinson Cavani of Manchester United celebrates after scoring the 3-1 lead during the English Premier League soccer match between Aston Villa and Manchester United in Birmingham, Britain, 09 May 2021. EPA-EFE/Shaun Botterill / POOL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Денеска уругвајскиот напаѓач ја продолжи соработката со клубот од „Олд Трафорд“, односно ќе остане уште една година во дресот на „црвените ѓаволи“.

Единсон Кавани официјално потпиша нов договор со Манчестер јунајтед кој ќе трае до јуни 2022 година.

Сезонава досега постигна 15 голови и се покажа како еден од клучните играчи во составот на Оле Гунар Солскјер не само во Премиер лигата, туку и на меѓународната сцена.

– Во текот на сезоната, развив голема љубов кон клубот и сè што тој претставува. Чувствувам длабока врска со моите соиграчи и останатите во клубот. Тие ми даваат дополнителна мотивација секој ден и знам дека, заедно, можеме да постигнеме посебни работи – рече Кавани.

Според британските медиуми, играчот на „црвените ѓаволи“ ќе има неделна заработка од 300.000 фунти.

Видео на денот