Кавани побара раскин на договорот со Манчестер јунајтед

Единсон Кавани поради доаѓањето на Кристијано Роналдо има помала минутажа на „Олд Трафорд“/ фото: EPA-EFE/Clive Brunskill

Единсон Кавани кој има договор до 30 јуни следната година со „црвените ѓаволи“ е желба на Барселона, но прво треба да го раскине договорот со Манчестер јунајтед за да дојде на „Камп Ноу“ без надомест..

Каталонците веќе се сигурно со трансферот на Феран Торес, кој ќе му биде конкуренција на Усман Дембеле, иако се споменува дека Чави го гледа и како „деветка“. Доколку дојде Уругваецот Кавани, тоа можеби „проблем“ ќе биде за Мемфис Депај.

Кавани би потпишал договор на една ипол година, а подготвен е и за помала плата за да ја заврши европската кариера во голем стил по Палермо, Наполи, ПСЖ и Јунајтед.

Искусниот напаѓач верува дека подобро би се снашол во Барселона отколку во Премиер лигата.

Го чекаме исходот, односно одговорот на Јунајтед, па останува да се види дали наскоро ќе има договор.

Видео на денот