БАРСЕЛОНА во пламен, протестите ескалираа (ВИДЕО)

Во каталонските градови Барселона, Жирона, Тарагона, Туреж, Берж и Вик се одвиваат „Маршови на слободата“, зад кои стојат две граѓански организации АНЦ и Омниум Културнолс, чии водачи, Џорди Санчез и Џорди Куиксарт, во понеделникот беа осудени од Врховниот суд во Мадрид на 9 години затвор за востание за соборување на државниот поредок.

Тие се двајца од деветте каталонски функционери осудени на затворска казна од 9 до 13 години, откако во Каталонија одржаа референдум за независност во 2017 година, автономна провинција со население од 7,5 милиони во североисточна Шпанија, а потоа прогласија независна република. Уставниот суд го забрани референдумот.

Демонстрантите носат транспаренти со пароли „Слобода“ и знамиња што ја симболизираат независноста. Во исто време, синдикатите на студентите и образовните институции започнаа тридневен штрајк. Синдикатите кои ја поддржуваат независноста за петок најавија генерален штрајк во Каталонија, која што учествува со 19 проценти од БДП на Шпанија.

Во вторникот вечерта се судрија демонстрантите и полицијата во четири големи каталонски градови, Барселона, Леида, Жирона и Тарагона, при што беа повредени вкупно 125 лица, меѓу кои и 60 полицајци. Никој не беше сериозно повреден.

Владата на Каталонија во последните денови повика на ненасилни протести, но по судирите во вторникот како барикади, запалени контејнери ,гуми и Молотови кои беа фрлени кон полицијата, премиерот Ким Тора свика вонреден состанок на неговиот кабинет.

Прочитајте и...  Интервју со психолог Штерјовска: Коронавирусот ја изеде „старата реалност“, „новото нормално“ зависи од нас

Шпанската социјалистичка влада синоќа издаде соопштение во кое се вели дека „има за цел да обезбеди сигурност и соживот во Каталонија и доколку е потребно да постигне солидност, ќе спроведе соодветни мерки “. Опозицијата го повика Педро Санчез да го активира законот за национална безбедност што ќе и даде на мадридската влада одредена контрола над Каталонија.

Предвидено е Санчез да се состане со водачите на трите најголеми опозициски партии во текот на денот.

Прочитај повеќе

Богојески и д-р Тепшиќ: Да го промениме трендот на иселување на населението од Македонски брод

Слободен печат

Убиени 4 лица во експлозии во Сомалија

Слободен печат

Јанушев од Лозово: ВМРО-ДПМНЕ ќе бара референдум каде што граѓаните ќе се изјаснат за изградба на кафилерија

Слободен печат

Минатата недела во Охрид 50, во Струга 52, а во Дебар 13 потврдени случаи на КОВИД-19

Слободен печат

Николовски: Источниот регион е добар пример дека кога се работи домаќински, има резултати

Слободен печат

Над 100 деца заразени од коронавирус во Албанија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицијата упаднала во стан и пронашла питон долг 5,5 метри и тежок 50 килограми

Слободен печат

Заев со честитка за 4 јули: САД секогаш биле со нас, споделената радост со искрени пријатели е поголема радост

Слободен печат

До 15 јули може да се аплицира за финансиска поддршка за набавени назимки и пчелини матици

Слободен печат

Тајната служба на Кремљ во лов на државни предавници, мета се научниците

Слободен печат

Петар Колев: ГДУ голем дел од својот фокус го насочува кон реформите на правосудниот систем

Слободен печат

Целосно реновирана Службата за итна медицинска помош, во Здравствен дом Битола за 3 години реализирани 54 нови вработувања

Слободен печат