Карпош ќе го реконструира фудбалското игралиште „Сокол“

Општина Карпош следново лето ќе започне со активности за реконструкција на фудбалското игралиште „Сокол“, на кое се играше истоимениот турнир.

Ќе бидат реконструирани трибините, оградите, како и кабините на игралиштето, со што фудбалскиот турнир ќе се игра во подобри услови, а веќе се преземаат подготвителни активности за обновата на игралиштето, изјавија од општината.

Исто така, од таму информираат дека Иницијатива за спас и обнова на СЦ „Партизан“ е веќе покрената и истата ја водат заедно со други засегнати институции. Во оваа иницијатива е вклучена и Меѓународната невладина организација „Културно Ехо“, а странски експерти во соработка со тим од општина Карпош подготвуваат и идејно решение за обновата на салата. Поддршка за оваа Иницијатива е добиена и од амбасадорот на Франција во Скопје, Кристиан Тимоние.

Спортскиот центар „Лепенец“ во Бардовци веќе е реконструиран и фудбалскиот клуб од овој дел на Карпош (младинската школа), но и сите граѓани спортуваат во подобри услови.

Слободен печат веќе објави дека карпошани две години чекаат на обнова на фудбалското игралиште „Сокол“.

Прочитајте и...  Во Дебар 17 новозаразени со Ковид-19

 

 

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат