Јувентус му гарантира на Буфон дека ќе го надмине рекордот на Малдини

Легендарниот италијански голман, Џанлуиџи Буфон по едногодишната епизода во ПСЖ, ќе се врати во Јувентус. Тој во најското време треба да потпише договор со „старата дама“, а платата ќе му изнесува 1.5 милиони евра плус дополнителни бонуси. Но, тоа не е се во договорот на Буфон и Јувентус.

Весникот „Република“ откри дека голманот ќе има клаузула во договорот со која во наредната сезона ќе има најмалку десет настапи во првиот тим, од тоа осум во Серија А и два во Лигата на шампионите.

Целта на оваа клаузула е Буфон да стане фудбалер со највеќе настапи во Серија А, имено потребни му се уште осум настапи за да го престигне рекордот на легендата на Милан, Паоло Малдини кој дури 674 пати играше натпревари во Серија А.

Прочитајте и...  Дортмунд може и без Халанд, „хет-трик“ на Санчо (ВИДЕО)

Предвидено е по завршувањето на сезоната во 2020 година, Буфон да стане тренер на младинската екипа на Јувентус.

Прочитај повеќе

СФМ: Шкупи како пример дека и клубовите можат сами да организираат тестирање

Слободен печат

Велкоски и Сараево прогласени за шампиони во БиХ

Слободен печат

Истече клаузулата на Меси да замине бесплатно ова лето

Слободен печат

Уште еден позитивен на корона во Ренова

Слободен печат

Шкупи не и верува на Аџибадем Систина, фудбалерите ќе се тестираат во државна институција

Слободен печат

Вардарци се тестираа, Шкупи и Струга одбија да се тестираат на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пресврт, Игало останува во Јунајтед

Слободен печат

БИБЛ нуди две места за македонски екипи

Слободен печат

Барселона и Сити се договорија, ги заменија дефанзивците

Слободен печат

Ин Мемориам: Почина Бранко Костадиновски

Слободен печат

Хамилтон лут на своите колеги возачи: Сите молчат пред неправдата (ФОТО)

Слободен печат

Македонија ЃП ги прекина тренинзите по позитивните случаи на корона во македонскиот фудбал

Слободен печат