Италијанците со референдум поддржаа намалување на бројот на пратеници

Италијанците го поддржаа предлогот за намалување на бројот на италијански парламентарци од 945 на 600 на референдумот одржан вчера и денеска, покажуваат податоците од излезните анкети.

Доколку резултатите бидат потврдени, тоа би бил поттик за владејачкото Движење 5 ѕвезди, кое ја поддржува реформата на бројот на италијански парламентарци и вели дека тоа ќе ги намали расходите на парламентот и ќе го направи поефикасен.

Егзитпол на ТВ РАИ покажа дека 60-64 проценти од Италијанците го поддржуваат предлогот, додека 36-40 проценти се против. Конечните резултати ќе бидат објавени подоцна денеска.

Реформата бара намалување на бројот на членови на Долниот дом од 630 на 400 и на Сенатот од 315 на 200. Предлогот е веќе одобрен од италијанскиот парламент и ќе стапи во сила за следните национални избори. Сега парламентот ќе мора да го смени системот на гласање пред следните национални избори во 2023 година. 

Прочитајте и...  Бил Гејтс откри каков ќе биде животот после ковид-19 и кога би следела наредната пандемија

Поврзани вести

#EdgarsChristmas (Божиќот на Едгар): Посебна божиќна реклама за оваа невообичаена година

СП.

Турција седум дена по ред бележи црни рекорди со коронавирусот

И.И.

Лекарската комора ќе пресече дали имало лекарска грешка во случајот со 41 годишната пациентка во Штип

Мицотакис: Процените се дека првите вакцини во Грција ќе пристигнат пред крајот на годината

И.И.

Пожарите во Австралија уништија половина од островот Фрејзер, кој е под УНЕСКО

И.И.

Предлог за измени на собранискиот Деловник: Алијанса на Албанците и Алтернатива поднесоа над 300 амандмани на

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian