Италија бара 60.000 доброволци – ќе го надгледуваат држењето дистанца меѓу луѓето

Министерот Бокиа најави дека волонтерите ќе дејствуваат под името „цивилни помошници“ и ќе носат сини маички. „Ќе бидат опремени со сила за убедување, аргументи и насмевка“, наведе министерот.

Италија планира на улиците да испрати околу 60.000 волонтери кои ќе внимаваат на одржувањето на правилата за физичка дистанца и ќе ги предупредуваат луѓето да ги почитуваат тие мерки на превенција од пандемијата на коронавирус во фазата на укинување на карантинот и попуштање на рестриктивните мерки.

Министерот за регионални работи Франческо Бокиа најави ваков план поради растечките стравувањеа дека луѓето не се придржуваат доволно до мерките за дистанца и се опасно близу еден до друг на плажите, во баровите и во јавните продавници.

Волонтерите будно ќе ги наѕираат, „но и ќе бидат поттикнувачи на доброто однесување“, рече градоначалникот на Бари и претседател на Здружението на италијански градови Антонио Декаро за весникот Ла Република.

Прочитајте и...  Зариф: Не е важно кој ќе победи на изборите во САД

Министерот Бокиа најави дека волонтерите ќе дејствуваат под името „цивилни помошници“ и ќе носат сини маички. „Ќе бидат опремени со сила за убедување, аргументи и насмевка“, наведе министерот.

Повикот да дејствуваат како волонтери/чувари приоритетно ќе биде упатен кон невработените и корисниците на социјални примања, а во текот на неделата ќе го објави Агенцијата за цивилна заштита, наведе Бокиа на Фејсбук.

Италија беше силно погодена од пандемијата на коронавирус, доживувајќи во март врв на епидемијата, по што со недели опаѓаше бројот на заразени, а воведениот карантин во земјата практично заврши на 18 мај.

Бокиа во интервју за милански Ла Стампа рече дека владата го користи начелото на „морков и стап“, кое „делува“, но предупреди дека натамошното ублажување на мерките би било одложено во случај на несоодветно однесување на граѓаните.

Прочитајте и...  Николовски: Мора да се стави крај на богатењето на поединци од маката и трудот на земјоделците

Италијанските власти засега предвидуваат укинување на забраната за патување меѓу регионот на 3 јуни. Истиот ден Италија би ги отворила своите граници за туристите од земјите на ЕУ.

Во неделата во земјата беа забележани вкупно 32.785 смртни случаи поврзани со заразата ковид-19, респираторна болест која ја предизвикува новиот коронавирус, и вкупно 229.858 случаи на зараза.

Прочитај повеќе

Анкета: Третина од Британците не би се вакцинирале против коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Гласањето нема да биде помалку безбедно од било која друга нормална активност која ја вршиме секојдневно (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанушев: Ветинг за политичарите и судиите – Ние Груевски ниту сме го избркале, ниту планираме да враќаме некого (ВИДЕО)

Слободен печат

Израел усвои вонреден закон за борба против новиот бран на коронавирусот

Слободен печат

Реновирани двете гинеколошки операциони сали во болницата во Чаир, почната е гасификација на котелот за парно греење

Слободен печат

Атанасов од АХВ: Граѓаните кои се сомневаат дека имаат труење со храна веднаш да пријават, за да се излезе на терен и да се земат примероци (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Француските научници заклучија: Сезонските коронавируси не ги штитат децата од Ковид-19

Слободен печат

Турција спречи обид за шверцување на 276 мигранти

Слободен печат

Загрижувачка ситуација за 74.000 вработени: Намалена потрошувачката на сладолед во Италија

Слободен печат

СЗО го разгледуваат отвореното писмо од научниците за нови препораки за заштита од коронавирус

Слободен печат

Градоначалничката на Атланта е позитивна на коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Бабовски: До крај на јули може да се аплицира за добивање субвенции за земјоделството по Програма 2020 година

Слободен печат