7 C
Скопје

Истражување во САД: За повеќето Американци, Кина е непријател или конкурент

Истражување спроведено од американска агенција покажа дека Американците имаат негативно мислење за Кина, а повеќето испитаници ја сметаат Кина за непријател или конкурент. Резултатите од истражувањето што ги објави Центарот за истражување Пју (Pew) покажуваат дека 9 од 10 американски граѓани ја гледаат Кина како закана од САД.

Процентот на оние кои сметаат дека ограничувањето на кинеските овластувања е главниот приоритет на САД е зголемен за 16 проценти во последните три години.

Покрај тоа, 72 проценти од оние кои се декларираат како републиканци и 37 проценти од оние кои се декларираа како демократи, сметаат дека заземањето цврст став кон Кина е поважно од воспоставувањето силни економски односи со Пекинг.

Испитаниците главно се осврнале на повредите на човековите права извршени од Кина во Хонг Конг и во Ујгурскиот автономен регион Ксинџијанг.

Прочитајте и...  Под слоганот „Доста е, претеравте", КСС ќе протестира утре пред Владата и Собранието

Утврдено е дека испитаниците имаат помалку доверба во американскиот претседател Џо Бајден во односите со Кина, во споредба со другите надворешно-политички прашања.

Во анкетата, спроведена од 1 до 7 февруари, учествувале 2.596 испитаници.

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар