Истанбул има поголем БДП од осум балкански земји заедно

Истанбул има население од 15,5 милиони, а осумте земји заедно имаат вкупно 28,6 милиони жители. 

Најголемиот турски град Истанбул има БДП од 256 милијарди долари, а осум балкански земји заедно имаат 253 милијарди долари, објави порталот Индикатор.ба.

Сонер Цагаптеј, директор на турската истражувачка програма при Институтот за Блискиот исток во Вашингтон, објави на Твитер дека бруто домашниот производ во Истанбул е повисок од оној во Албанија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македонија, Србија, Хрватска и Црна Гора заедно.

Според податоците на Светската банка, БДП на Турција минатата година изнесувал 740 милијарди американски долари, а, за илустрација, БДП на БиХ во 2018 година бил 20,2 милијарди американски долари.

Истанбул има население од 15,5 милиони, а осумте земји заедно имаат вкупно 28,6 милиони жители.

Прочитајте и...  Одѕивот на гласањето до 11 часот над 15 отсто

Прочитај повеќе

Мицотакис со надлежните министри ќе разговара за интензивирање на контролите за почитување на мерките за Ковид-19

Известувачите на ПССЕ го осудуваат насилството во Србија и повикуваат на транспарентност

МИА Агенција

Нисан најави „битка“ со Тесла за кинескиот пазар

Слободен печат

Поцрвене реката Вардар, инспектори земаат мостри (ФОТО)

Слободен печат

Полицијата во Чиле тренира кучиња да намирисаат лица заболени со Ковид-19

Слободен печат

Без вода корисници од викенд населбата Добри Дол

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во поплавите во Кина настрадале повеќе од 140 луѓе

Слободен печат

Северна Кореја го нападна Помпео поради изјава против Кина

Слободен печат

Со заштитни маски и гужви пред избирачките места се одвива гласачкиот процес (ВИДЕО)

Михаило Донев

Конте: Или сите ќе бидеме победници или сите губиме

Слободен печат

Излезеноста во Крива Паланка до 13 часот е 43,46 отсто 

Слободен печат

Мијатовиќ ја повика словенечката влада повеќе да дискутира за новиот закон за медиуми

Слободен печат