И Шведска руши рекорди со новозаразените

Шведска, чија либерална стратегија во борбата со пандемијата го привлече вниманието на светската јавност, регистрираше 1980 нови случаи на коронавирус на 27. октомври, што е највисок број од почетокот на пандемиајта, покажаа податоците на шведската агенција за јавно здравство во средата.

Претходниот највисок број на новозаразени во еден ден се случи на 23 октомври кога ги имаше 1870.

Службата за јавно здравство рече дека највисоките дневни бројки на новозаразени во текот на пролетта веројатно би можеле да бидат повисоки, но тоа не е забележано поради тогашното недоволно тестирање.

Шведска регистрираше и 9 нови смртни случаи со што вкупниот број на починати во земјата се зголеми на 5.927.

Шведска има неколку пати повисока стапка на смртност по жител од нордиските соседи, но пониска од некои европски земји како Шпанија и Велика Британија.

Прочитајте и...  Австралија „гори“, температури над 40 степени Целзиусови

 

Поврзани вести

ВИДЕО: И мртвите немаат мир, азербејџански војници сквернават ерменски гробови

Слободен печат

Откриено која крвна група е поотпорна од другите во однос на коронавирусот

Слободен печат

Турција бележи негативни рекорди, 182 смртни случаи од ковид-19 во последното деноноќие

Слободен печат

ВИДЕО: „Бомба“ или само петарда: Откриена вонбрачната ќерка на Путин, тинејџерка е и милионерка!?

Слободен печат

Костовски до Заев: Не е доволно да се каже дека е Македонец, нека одговори на некои прашања

Слободен печат

Техеран: Протести поради убиство на истакнат научник

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian