24.8 C
Скопје

Хрватска планира да забрани работа во недела

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, денеска одржа состанок со владејачката коалиција, а една од темите беше дискусијата за концептот на промени во Хрватската трговска комора и измените на Законот за трговија, со кои ќе се регулира работата на Недели.

Како што нагласи Пленковиќ, измените и дополнувањата на Законот за трговија во Хрватска истовремено ќе го регулираат прашањето за работа во недела, што треба да биде забрането со овие измени и дополнувања.

„Разговаравме за Законот за трговија и законот што ја регулира работата на Хрватската трговска комора. Законот за трговија го вклучува прашањето за работа во недела. Идејата е да се забрани работа во недела, освен 16 недели годишно, тие би ја зеле предвид туристичката сезона “, рече Пленковиќ.

Забраната за работа во недела е прашање за кое во претходниот период неколку пати разговараа политичките претставници во Хрватска.

Иницијативите за забрана за работа беа поднесени во Хрватска во неколку наврати, во 1997, 2000, 2004 и 2012 година, но владата никогаш не постигна консензус за ова прашање.

Одлуката за забрана за работа во неделата хрватските власти успешно ја спроведоа само двапати во историјата. За прв пат, одлуката за забрана за работа во недела беше донесена од владата во 2003 година за време на мандатот на Ивица Ражан (СДП).

Одлуката стапи на сила на почетокот на 2004 година, но траеше само неколку месеци пред хрватскиот Уставен суд да ја оспори одлуката.

По втор пат, одлуката за забрана за работа беше донесена од владата предводена од Иво Санадер во 2008 година, но во средината на 2009 година, оваа одлука беше оспорена и пред Уставниот суд на Хрватска.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар