2 C
Скопје

Хрватска од 28 декември до денеска: Регистрирани над 800 земјотреси

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на владиниот состанок денеска објави дека од 28 декември во државата се регистрирани над 800 земјотреси. Тој рече дека досега се регистрирани 41.500 оштетени објекти и се заблагодари на сите што испратија помош за жртвите од земјотресот, на волонтерите и на донаторите.

Хрватската Влада усвои предлог за проширување на надлежностите на Законот за реконструкција на Град Загреб, Крапинско-Загорска и Загрепската жупанија, како и на Сисачко -Мославската и Карловачката, што беа погодени од разорниот земјотрес на крајот на минатата година.

Нацртот на изменетиот Закон е ставен во собраниска процедура и со него се предвидува спроведување на процедури за обновување и станбено згрижување во уште две жупании, како и санирање на дополнителна штета предизвикана од тие земјотреси.

Прочитајте и...  Петров: Следува петти пакет мерки, 2021 е година за рестарт на македонската економија

Министерот за просторно планирање, градежништво и државен имот, Дарко Хорват, на прес-конференција изјави дека државата целосно ќе финансира реконструкција на недвижен имот во областа каде е прогласена состојба на катастрофа, јави агенцијата Хина.

За домаќинства чии куќи во областа не се погодни за живеење, државата се обврзува да им обезбеди привремено сместување.

Поврзани вести

Туристичките агенции бараат да продолжи финансиската поддршка за плати и да се зголемат капацитетите во автобусите

Слободен печат

Насер Зибери за„Слободен печат“: Како Народен правобранител ќе работам „без пардон“!

Лука Андреев

Василев: Идентичен е износот наведен од вештакот и обвинителниот акт за системот „Најс”

Слободен печат

МЗ: Предност е што кинеската вакцина се чува на температура од 2 до 8 целзиусови степени

Царовска: Училишна матура и стручен испит се избори за оние кои не сакаат да полагаат државна матура

Слободен печат

Ардерн: Границите на Нов Зеланд ќе бидат затворени на подолг период

Слободен печат

Остави Коментар