Хакери украле биткоини вредни 40 милиони долари

Хакерите украле биткоини вредни над 40 милиони долари од „Binance“, една од најголемите криптоберзи во светот, соопшти компанијата.

Според „Binance“, хакерите украле повеќе од 7.000 биткоини и користеле различни „пробивни“ методи, што се случи вчера.

Тие, исто така, беа во можност да украдат информации за некои корисници, како што се двофакторни кодови за овластување, кои се потребни за пристап до профилите на „Binance“.

Берзата успеа да ги следи украдените биткоини од едно портфолио, соопшти компанијата.

„Хакерите беа трпеливи и извршија добро подготвен напад преку бројни навидум независни сметки во вистинско време“, велат од „Binance“.

„Трансакцијата е структурирана да ги заобиколи нашите постоечки безбедносни проверки. За жал, не можевме да го блокираме ова повлекување пред да биде завршено. Откако се заврши, беа активирани разни аларми во нашиот систем. Потоа ги прекинавме сите повлекувања“, изјавија од берзата.

Прочитајте и...  Состојбата не се подобрува: Нови 287 случаи на коронавирус во Србија, 11 лица починаа

„Binance“ објави дека биткоините се повлечени од т.н. „жешки портфолија“, што опфаќа околу 2 отсто од сите биткоини.

Депозитите и повлекувањата од платформата „Binance“ ќе продолжат да се прекинуваат, но ќе се дозволи тргување.

„Binance“ исто така предупреди дека „хакерите се уште можат да контролираат одредени кориснички сметки и може да ги искористат за да влијаат врз цената“.

Од компанијата сепак најавија дека „целосно“ ќе ги покријат штетите по инцидентот и никој од корисниците нема да изгуби средства.

Нападот од хакерите доаѓа откако цената на биткоинот неодамна ја зголеми својата вредност. Цената на дигиталната валута порасна за околу 9% во последната недела, пишува „CNBC“.

Прочитај повеќе

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат

Лагите и конспирациите за Ковид 19, не ја поштедија ни починатата 24 годишна девојка од Тетово

Сопругата на Пендаровски ќе биде во избирачки одбор за гласање на заразени од коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Народот одлучува за каква иднина ќе има, во каква држава сакаме потомци да живеат

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Имунологот Јанковиќ: Ова не го очекувавме во Србија, ова е борба за опстанок

Слободен печат

Борисов: Постои демократски начин за преземање на власта, а тоа е на избори

Слободен печат

Косово со поригорозни мерки против коронавирусот, нема прогласување на вонредна состојба

Слободен печат

Клиниката за торакална и васкуларна хирургија доби една од најсовремените операциони сали во регионот

Слободен печат

Црногорската опозиција обединета во Граѓански блок ќе настапи на парламентарните избори

Слободен печат

Македонија лидер во регионот по употреба на платежни картички

Слободен печат