Граѓаните задоволни од укинувањето на полицискиот час, угостителските објекти почнаа со работа (ФОТО+ВИДЕО)

Од вчера полицискиот час во Македонија и официјално престана да важи па граѓаните можеа слободно да излезат од дома и по 19 часот, почитувајќи ги основните мерки за заштита од коронавирусот.

„Слободен печат“ денеска ги праша граѓаните дали се задоволни од укинувањето на полицискиот час и дали според нив е вистинското време зa олабавување на мерките.

Поголемиот дел од испитаниците сметаат дека укинувањето на полицискиот час е правилен потег, а дел од нив веруваат дека тоа требало да се случи и порано.

По укинувањето на полицискиот час од денеска и угостителските објекти почнаа со работа, а голем број граѓани го испија првото кафе во кафулињата и рестораните по повеќе од двомесечна пауза со работа.

Прочитајте и...  Нови „бомби“ за Заев: Преку посредник договарал соработка со Мијалков?

Забележавме дека сите вработени во угостителските објекти носеа заштитна опрема, масите беа распоредени според определените мерки за социјална дистанца, а повеќето од посетителите беа седнати по двајца на маса, со тоа што на секоја од нив имаше посебно средство за дезинфекција.

Во продолжение погледнете го видеото:

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат