ГАЛЕРИЈА | Неповторлив гламур на Мет Гала: Ѕвездите во највпечатливо издание досега

Фото: Instagram Profimedia EPA

Иако традиционално се одржува на првиот понеделник во мај, гламурозната Мет Гала поради пандемијата на коронавирусот, го доживеа своето прво есенско издание.

Армијата славни личности повторно прошетаа по црвениот тепих на музејот „Метрополитен“ во Њујорк.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vogue (@voguemagazine)

Оваа година главната тема беше да бидат облечени на тема „Во Америка: Лексикон на модата“.

Како и секое претходно издание на најгламурозната вечер во историјата, славните личности беа во буквална трка на оригинални модни изданија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Met Gala 2021 (@_metgala2021)

Престижниот моден настан кој традиционално го организира списанието „Вог“ собра многу познати личности од светот на модата и шоу -бизнисот.

Ким Кардашијан се појави на црвениот тепих во непрепознатливо издание – целосно „завиткана“ во црно. За разлика од голите изданија на кои сме навикнати, оваа година Ким не покажа ниту милиметар кожа.

ким кардашијан
Ким Кардашијан / Фото: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Додека нејзината сестра Кендал Џенер воодушеви со својата уникатна кристална креација на „Живанши“ која го истакна нејзиното витко тело.

Актерот Тимоте Шаламе се појави облечен во црно бела комбинација, впечатливо одело со потпис на францускиот дизајнер Хајдер Акерман.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vogue (@voguemagazine)

Били Ајлиш овојпат се појави во најгламурозно издание досега. Во впечатлив кремаст фустан, пејачката на црвениот тепих изгледаше како вистинска принцеза. Прекрасната креација е дело на Оскар Де Ла Рента.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vogue (@voguemagazine)

Девојката која на инаугурацијата на американскиот претседател Џо Бајден го воодушеви светот со изведбата на нејзината поема, се појави на Мет Гала во креација на Вера Венг во плава мастило боја декорирана со дискретни сребрени детали. Аманда носеше впечатлива чанта во форма на книга.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amanda Gorman (@amandascgorman)

Моделот Иман со сомалиско-американско потекло во соработка со Харис Рид и Долче и Габана на црвениот тепих се појави во воодушевувачка креација со пердуви на златна позадина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vogue (@voguemagazine)

Раперот Лил Нас кој за првпат се појави на Мет Гала очигледно се потрудил да не остане незабележан. Со својата впечатлива креација тој буквално доминираше на црвениот тепих. За неговиот изглед се погрижи единствената Донатела Версаче.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MONTERO (@lilnasx)

Џенифер Лопез за оваа пригода се одлучила за кафеав фустан и крзнена наметна која ја надополнила со црн шешир и вртоглаво високи потпетици во сребрена боја. Зад нејзината модна комбинација стои Ралф Лорен.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vogue (@voguemagazine)

Славната двојка Џастин Бибер и неговата сопруга Хејли Бибер се појавија во едноставни креации. Џастин носеше костум од Дру Хаус, додека Хејли носеше едноставна долга црна тоалета од Ив Сен Лорен.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vogue (@voguemagazine)

Погледнете ги останатите ѕвезди:

Кери Мулиган 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Met Gala 2021 (@_metgala2021)

Вупи Голдберг

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Met Gala 2021 (@_metgala2021)

Ријана и АСАП Роки

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Met Gala 2021 (@_metgala2021)

Оливија Родриго

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Met Gala 2021 (@_metgala2021)

Лили Роуз Деп

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Met Gala 2021 (@_metgala2021)

Кид Куди

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Met Gala 2021 (@_metgala2021)

Емили Ратајковски

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Met Gala 2021 (@_metgala2021)

Росалиа

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Met Gala 2021 (@_metgala2021)

Џиџи Хадид

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Met Gala 2021 (@_metgala2021)

Меган Фокс

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Met Gala 2021 (@_metgala2021)

 

Видео на денот