Гинекологија доби нов економски директор

Ајрула Мустафи е новиот економски директор на Клиниката за гинекологија, кој е назначен на оваа позиција откако неговиот претходник Валон Бела беше сменет бидејќи влезе во медиумска војна со економската диркеторка Викторија Јовановска.

Од директорксите позиции си заминуваат и директорката на Клиниката за детски болести Катерина Ставриќ, како и директорот на Здравствен дом Скопје, Злате Мехмедовиќ.

Ставриќ оставката ја има депонирано подолго време, но никако да се најдат замена. Во лекарските кругови се споменуваат неколку имиња на лекарки од оваа клиниката како можни наследнички на Ставриќ но потврда за тоа кој ќе биде засега нема.

Изненадување предизивка смената на Мехмедовиќ, бидејќи во јавноста постоеше мислење дека добро за извршува својата функција, особено во делот на теренското вакцинирање што беше направено поради епидемијата на морбили.

Владата треба да именува наследник и на Салија Љатифи која го води Геронтолошкиот завод во Скопје.

Од Министерството за здравство  велат дека наредните денови ќе бидат именувани и останатите директори.

Прочитај повеќе

Спасовски: Ние се грижиме за потребите на луѓето, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се опција

Слободен печат

Не сте ги гледале досега? Не чекајте повеќе! – 10-те најдобри филмови за првата половина од 2020 година (ВИДЕО)

Слободен печат

Најубавите цитати од Марк Твен кои веднаш ќе ви го подобрат расположението: Подобро е да молчиш и да те сметаат за будала, отколку да прозбориш и така да го отстраниш секој сомнеж

Слободен Печат

Бензема би можел да заврши зад решетки!?

Слободен печат

Касами: Различни партии се соединивме за иднината на европска Македонија

Слободен печат

Едноставен рецепт: Направете си сами сок од праски

Теодора Циклевска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Раста во раце ја држи ќерка му (2), а позади него се гледа џоинтот? (ФОТО)

Васко Спасоски

Австрија дозволи сексуални услуги, но препорача ограничен физички контакт

Слободен печат

Две познати српски пејачки позитивни на коронавирус! (ФОТО)

Васко Спасоски

Марјана сакаше да ги рекламира заштитните маски за лице, но сите гледаат во нешто друго!(ФОТО)

Васко Спасоски

Царовска: Преку јакнење на најранливите и вложување во нив, ги активираме на пазарот на трудот

Слободен печат

Нетанјаху: Ги продолжуваме разговорите за припојување на делови од Западниот Брег

Слободен печат