Германските екипи дефинитивно ги отвораат вратите за навивачите

На состанокот на претставниците на 16 германски покраини е договорено да се воведе пробен период во траење од шест недели на кои ќе биде дозволено присуство на навивачи на фудбалските натпревари.

Според договорот, на стадионите ширум Германија ќе може да има публика највеќе до 20 проценти од капацитетот на стадионите

На стадионите низ Германија ќе се применуваат строги епидемиолошки мерки како што се мерење на температура на влезовите, одржување на дистанца и постојано носење на заштитни маски, а алкохолот ќе биде забранет.

Забрането ќе биде доаѓање на гостински навивачи, а секоја влезница ќе биде персонализирана за да може да се следи движењето на сите лица кои ќе бидат присутни на стадионите.

По објавата на надлежните институции дека ќе дозволат навивачи, неколку екипи веднаш се огласија во јавноста и објавија колкаво присустви на навивачи ќе дозволат на своите стадиони.

Борусија Дортмунд чиј стадион „Сигнал Идуна Парк“ е најголем во Германија со капацитет од 82.000 седишта ќе пушти само 10.000 сопственици на сезонски билети, додека Келн објави дека вратите од стадионот ќе бидат отворени за 9.200 фанови и тоа почнувајќи од претстојниот викенд кога на домашен терен во првото коло од Бундеслигата го пречекуваат Хофенхајм.

Прочитајте и...  Германски полицајци суспендирани од работа поради ултрадесничарска пропаганда

Прочитај повеќе

Фоњини на чуден начин го опиша Ѓоковиќ: Го нарекуваме пластичниот човек

Слободен печат

Откако го купи Алкантара, Ливерпул тропа на вратата на Барселона

Слободен печат

Кошаркарите квалификациите за ЕП ќе ги доиграат турнирски и тоа во „меури“

Слободен печат

Син на НБА легенда ќе игра во АБА лигата

Слободен печат

Нови проблеми за Меси, ќе го пропушти „Ел Класико“?!

Слободен печат

Бејл доаѓа во Скопје: Ќе дебитира за Тотенхем против Шкендија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шампионката на УС Опен се откажа од Ролан Гарос

Слободен печат

Кој е човекот кој ги собори рекордите на легендарниот Бубка: Почна да скока на три години, а за малку ќе ја оставеше атлетиката поради бејзбол (ФОТО)

Слободен печат

Нов пресврт на Мајами за водство од 2:0 во победи (ВИДЕО)

Слободен печат

Базел и Милан сигурни во квалификациите за ЛЕ, крај за Динамо Москва

Слободен печат

„Војната“ со Меси и слабите резултати предвреме ќе го избркаат Бартомеу од Барселна

Слободен печат

Легендарниот Бубка веќе не е најголем „скокач“, светски рекорд на Дуплантис

Слободен печат