Гардијан: „Медена земја“ ќе добие Оскар за најдобар документарец

Оскар за најдобар Документарен филм според врвниот филмски критичар на „Гардијан“ Питер Бредшоу, ќе добие македонскиот документарен филм „Медена земја“.

Критичарот на „Гардијан“ Питер Бредшоу, кој воедно е и еден од најдобрите филмски критичари во светот, ги искажал своите предвидувања за тоа кој ќе ги добие оскарите во оделните категории на годинешното доделување на Оскарите.

За најдобар филм Оскар ќе добие филмот на Сем Мендес „1917“. Оскарот за најдобар режисер ќе го понесе режисерот на „Паразит“ Бонг Џoн-Хо.

За најдобар актер Оскарот ќе го добие Жоакин Феникс од филмот „Џокер“ , а за најдобра актерка со Оскар ќе биде крунисана Рене Зелвегер за „Џуд“.

Оскар за најдобар Документарен филм според врвниот филмски критичар на „Гардијан“ Питер Бредшоу, ќе добие македонскиот документарен филм „Медена земја“.

За најдобар Интернационален филм, според Бредшоу, оскарот ќе го добие корејскиот „Паразит“.

Прочитајте и...  Оваа слика крие 27 филмови: Можете ли да ги наброите сите?

Питер Бредшо освен предвидувањата кој ќе добие оскар, сугерира кој би требало да добие оскар и кој требало да добие номинација.

Церемонија на Деведесет и второто доделувањето на Оскарите ќе се одржи на 9 февруари (недела, после полноќ) во Холивуд во театарот Долби. И оваа година на церемонијата на доделувањето на Оскарите нема да има водител.

Комплетните предвидувања на Бредшоу за водечките категории, тука.

Прочитај повеќе

Меган и Хари го очекуваат второто бебе?

Слободен печат

Бон Џови во емотивна борба со коронавирусот: Приказните на луѓето ги претвора во песна! (ВИДЕО)

Слободен печат

Скопската барбика се маскираше, но погледите одат на друго место! (ФОТО)

Васко Спасоски

Актерот сликан со 25 години помладата девојка – Се разведе, а неговата избраничка е поранешна мисица и е неверојатно убава (ФОТО)

Слободен печат

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Изработуваме накит со Александра Иванова (ВИДЕО + ФОТОГАЛЕРИЈА)

Јасмина Кантарџиева Димков

Акција на Слободен печат: И нашите деца се медиумски ѕвезди на Денот на шегата! – 6 ДЕЛ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тони Цетински коси трева, а сопругата го снима: Нивната куќа со базен и многу зеленило одзема здив! (ФОТО)

Васко Спасоски

Белгијка (90) одбила респиратор па починала: Чувајте го за некој помлад, јас имав добар живот

Слободен печат

Нема шегување со коронавирусот на 1. април: Овие земји ги казнуваат шегобијците

Слободен печат

Вистински специјалитет за вашата вечера: Рецепт кој сигурно ќе го направите уште многу пати!

Слободен печат

Акција на Слободен печат: И нашите деца се медиумски ѕвезди на Денот на шегата! – 5 ДЕЛ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Сопругата на Жељко Јоксимовиќ, Јована открива што ќе прави со 100 евра кои ќе ги добие од државата!

Васко Спасоски