10 C
Скопје

Гардијан: „Медена земја“ ќе добие Оскар за најдобар документарец

Оскар за најдобар Документарен филм според врвниот филмски критичар на „Гардијан“ Питер Бредшоу, ќе добие македонскиот документарен филм „Медена земја“.

Критичарот на „Гардијан“ Питер Бредшоу, кој воедно е и еден од најдобрите филмски критичари во светот, ги искажал своите предвидувања за тоа кој ќе ги добие оскарите во оделните категории на годинешното доделување на Оскарите.

За најдобар филм Оскар ќе добие филмот на Сем Мендес „1917“. Оскарот за најдобар режисер ќе го понесе режисерот на „Паразит“ Бонг Џoн-Хо.

За најдобар актер Оскарот ќе го добие Жоакин Феникс од филмот „Џокер“ , а за најдобра актерка со Оскар ќе биде крунисана Рене Зелвегер за „Џуд“.

Оскар за најдобар Документарен филм според врвниот филмски критичар на „Гардијан“ Питер Бредшоу, ќе добие македонскиот документарен филм „Медена земја“.

За најдобар Интернационален филм, според Бредшоу, оскарот ќе го добие корејскиот „Паразит“.

Прочитајте и...  Повеќе не е најбогат човек на светот: Илон Маск загуби 15 милијарди долари

Питер Бредшо освен предвидувањата кој ќе добие оскар, сугерира кој би требало да добие оскар и кој требало да добие номинација.

Церемонија на Деведесет и второто доделувањето на Оскарите ќе се одржи на 9 февруари (недела, после полноќ) во Холивуд во театарот Долби. И оваа година на церемонијата на доделувањето на Оскарите нема да има водител.

Комплетните предвидувања на Бредшоу за водечките категории, тука.

Поврзани вести

Модниот дизајнер Александар Венг обвинет за сексуално вознемирување

Слободен Печат

Калифорниската сорта е позаразна и поотпорна на вакцини

Слободен печат

ВИДЕО | Дигидог, робот куче: Необична и малку застрашувачка помош на полицијата на Њујорк

Слободен печат

Маја Кикириткова со искрена и потресна исповед: Ова е моето тело после два тешки царски реза

Ирена Трајкова

Елдина им рече „не“ на бричевите, на епилаторите, на восокот и на пинцетите и реши веќе да не ги отстранува влакната од своето тело

Слободен печат

Карди Би проговори за сите естетски операции: Мислев дека сум грда

Слободен Печат

Остави Коментар