Фудбалските надежи ќе играат Елитната фаза квалификации за ЕП - Слободен печат

Фудбалските надежи ќе играат Елитната фаза квалификации за ЕП

Македонската репрезентација до 19 години го совлада Луксембург со 3:0, Босна и Херцеговина загуби со 4:1 од Англија и поради подобра гол разлика Македонија обезбеди пласман во Елитната фаза квалификации за Европско првенство.

Во последното коло од квалификацискиот турнир кој го организиравме во Скопје, тимот предводен од селекторот Горан Станиќ го победи Луксембург со 3:0.

Македонските надежи постигнаа два гола во последните минути од првото полувреме. Давид Тошевски во 44. минута го отвори резултатот, а во надополнувањето на првиот дел предноста ја удвои Арби Воша.

Претходно, Елизи и Тошевски имаа обиди за отворање на резултатот, но не беа прецизни.
Во вториот дел, еднаш дирекот беше наш сојузник, а Мурати даде трет гол кој значеше пласман во елитата, кога веќе Англија имаше сигурни 4:1 против Босанците на стадионот во Ѓорче Петров.

Македонија ремизираше без голови со БиХ во првото коло, а потоа загубивме од Англија. Англичаните со максимални девет бода се први, Македонија е втора со четири бода, поради подобрата гол – разлика од БиХ, која со четири бода исто така ги завршува квалификациите, а Луксембург со три порази е последен.

Прочитај повеќе

Златен медал за Божиноска на карате турнирот во Самобор

Слободен печат

Елмас сè почесто на клупата, Наполи „тоне“, солзи на „Сан Паоло“ (ВИДЕО)

Слободен печат

ЕП: Карачиќ ја одведе Хрватска, но и Шпанија во полуфиналето! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прва лига: Работнички подобар од Куманово, Кожув рутински

Слободен печат

„Пет од пет“: Шпанците ги решија и Австријците! (ВИДЕО)

Слободен печат

Агуеро тресе мрежи, два гола не се доволни за шампионска трка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

15 − eight =

Прочитај повеќе

Каземиро за триумф на Реал, „магична“ асистенција на Јовиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Халанд имаше „деби од соништата“ во Бундеслигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Лацио е во страшна форма, хет-трик на Имобиле! (ВИДЕО)

Слободен печат

Допинг експерт се сомнева во Рафаел Надал!?

Слободен печат

Спортинг го прецени Фернандеш, 80 милиони се премногу за Јунајтед!

Слободен печат

Бејтулаи: Може многу да се научи од Пандев, целта е пласман на ЕП 2020!

Слободен печат