20.8 C
Скопје

Фудбалерките во Холандија може да играат за аматерски машки екипи

Фудбалската федерација на Холандија им дозволи на најталентираните фудбалерки од следната сезона да играат во натпреварувањата во машка конкуренција.

Тие ќе се натпреваруваат со мажите во највисокото ниво на аматерско фудбалско натпреварување, пренесуваат холандските медиуми.

Холандската куќа на фудбалот објави дека оваа одлука претставува историски момент на аматерскиот фудбал во Холандија, но и ширум светот, имајќи предвид дека мешаните тимови досега беа дозволувани само во помладите категории.

– Во согласност со духот на модерното време, но и неодамнешните истражувања, не гледаме причина строго да се држиме само до машки тимови. Ние сме посветени на еднаквоста и различноста – рече Јан Дирк ван дер Зи, претседател на холандската асоцијативна фудбалска асоцијација, додавајќи:

– Ние сакаме да им понудиме на девојките и на жените место на фудбалската мапа што се заснова на нивните квалитети и лични амбиции.

Холандската фудбалска федерација започна интересен експеримент оваа сезона, откако 19-годишната фудбалерка Елен Фокема доби специјална дозвола да игра за локалниот машки тим Форут, кој се натпреварува во четвртата лига.

Иако се одиграа само седум натпревари поради проблемот со коронавирусот, овој експеримент беше оценет како многу позитивен.

Поврзани вести

ВИДЕО: Не издржаа, се истепаа англиските и шкотските фанови

Слободен печат

Храбрата Шкотска и зеде бод на Англија

Слободен печат

Хрватите очајни: Спори сме, не заслуживме повеќе од реми

Слободен печат

Ѓоковиќ го продаде станот во Мајами за шест милиони долари

Слободен печат

ФОТО: Фудбалерите го „сефтосаа“ теренот на „Јохан Кројф“ арената

Слободен печат

Навивачите на Парма не му простуваат на Буфон: Си замина како платеник, сега не може да се вратиш како херој

Слободен печат

Остави Коментар