Франција: Пратеник и еден вработен во Националното собрание заразени со коронавирус

Францускиот пратеник Жан-Лук Рајцер, избран за претставник на Горна Рајна (Алзас), и еден вработен во Националното собрание се заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА.

Пратеникот е хоспитализиран на интензивна нега во Мулуз, а неговата состојба се смета за „сериозна”. Загриженоста во Националното собрание е голема, со оглед дека Жан-Лук Рајцер (68 години) бил во пленарната сала на Националното собрание, каде што учествувал во вторникот на сесијата на пратенички прашања. Притоа е отворена и внатрешна истрага за идентификување на лицата кои биле во контакт со него, како и со вработениот, кој работел во парламентарното бифе.

Според француските здравствени власти во Франција, во моментот во земјата има над 400 потврдени случаи со коронавирусот, а седум лица починале.

Прочитајте и...  Втор напад на Израел врз Сирија за седум дена: База во јужниот дел на Дамаск како мета на проектилите

Поврзани вести

Лисица ги изненади скопјани 

Илинка Иљоска

Затвореник измачувал и убил педофил, сакал и да го изеде. Пред судијата рекол дека убаво си поминал

И.И.

Лисиче и Аеродом се гасна комора, се жалат граѓаните на социјалните мрежи

Илинка Иљоска

Расфрлени кондоми и 80 луѓе без маски: Полицајци упаднаа на забава во Њујорк, сфатија дека прекинале оргии

Слободен печат

ВИДЕО: Австралија во шок откако тинејџер беше онесвестен од обезбедување бидејќи не носел маска

СП.

Правеле хрватски пасоши за криминалци од Србија и Црна Гора, уапсени 11 лица

И.И.

Остави Коментар