5 C
Скопје

ФОТО: Ромите не се вреќи за боксирање – стоп за насилството врз Ромите

Насилството врз Ромите во Битола помалку или повеќе со години се провлекува и е присутно во јавноста без да има сериозни реакции на надлежните институции. За жал последните напади во изминатите 2-3 месеци, во кои без особена причина брутално беа претепувани припадници на ромската заедница, беа направени од страна на униформирани полициски службеници на должност од полициската станица Битола. Тоа е непростливо и не треба да се премолчи! Секој граѓанин треба да го осуди и да се бори против ваков тип насилство!

Оваа акција има за јавно да проговори и да ја потсети јавноста на овие проблеми од кои најголем број сеуште немаат разрешница. Битола е еден од градовите во Македонија со највисок процент на насилство врз Ромите кои се жртви не само на полицијата, туку и на многумина локални насилници кои својот бес и фрустрации секојдневно ги истураат на нашите сограѓани Роми. Акцијата се состои од десетина вреќи за боксирање поставени во јавен простор во градот во близина на места каде се случија последните инциденти.

Прочитајте и...  ВИДЕО+ФОТО I Љубов и „срце на терен“: Еве што рекоа Трамп и Меланија во својот проштален говор

На вреќите како и на неколку слични реквизити, налепници и банери се испишани пораките: Ромите не се вреќи за боксирање и стоп за насилството врз Ромите. Со оваа акција сакаме во локалната јавност да го потенцираме овој проблем за кој нерадо се зборува, а кој со години фрла темна сенка и срам врз Битола.

Поврзани вести

Студија: Мадрид, Антверпен и Торино се најзагадени градови од азот диоксид во Европа

Слободен печат

Заев: Нема разговори за идентитетот и јазикот

Слободен печат

Хоџа и Нуредини во Анкара: Создаваме можности за нови инвестиции и соработка во областа на одржливо управување со водни ресурси и заштита на шумскиот потенцијал

Слободен печат

Трамп се прости: Се гледаме наскоро

Слободен печат

Претседателот Пендаровски на средба со раководствата на компаниите учесници во програмата „Млади менаџери и бизнис-лидери”

Слободен печат

🔴 ОД МИНУТА ВО МИНУТА I Бајден денес станува претседател: Вашингтон е под опсада на војската

Слободен печат

Остави Коментар