ФИФА, фудбалерите и клубовите пред договор, платите се намалуваат за 50 проценти

Пандемијата на коронавирусот целосно ја запре економијата на многу држави низ светот, а ниту фудбалот не е изоставен од ова. Речиси сите фудбалски лиги во целиот свет се суспендирани до крајот на април, а тоа значи огромни загуби за екипите од ТВ правата, влезниците и продажбата на сувенири.

Поради тоа челниците на ФИФА, заедно со клубовите и унијата на професионални играчи работат на пронаоѓање решенија со кои би се намалиле загубите, а едно од првите е кратењето на платите.

Тоа сценарио веќе се случува, екипите од Премиер лигата донесоа одлука на фудбалерите да им исплаќаат 50 проценти помали плати се додека трае паузата поради коронавирусот, а тој тренд ќе го следат и останатите лиги.

Прочитајте и...  Барселона има план како летово да дојде и до Лаутаро и до Нејмар

Токму тоа е и апелот на првиот човек на ФИФА, Џани Инафантино по тричасовниот состанок со своите соработници со унијата на фудбалски екипи (ЕЦА) и со унијата на професионалните фудбалери (ФИФПро).

Сите три страни се согласија дека е неопходно итно да се прилагодат да новонастанатата состојба, да се воведат поригорозни мерки на штедење, а последниот предлог кој се очекува во најскоро време да биде усвоен е платите на фудбалерите да се намалат за половина.

Со тоа голем дел од екипите би се спасиле од неизбежен банкрот доколку не дојде до договор, а фудбалерите би почнале да ги добиваат целите плати кога ќе започне да се игра фудбал.

Прочитај повеќе

Поранешниот Ф1 шеф Еклстон ќе стане татко на 90 години!

Слободен печат

Едно големо браво, моментно најдобрата фудбалска слика на светот!

Слободен печат

Евролигата со план да се одиграат сите мечеви во еден град!?

Коминовски Фидан

Одложена и шеста трка во Мото ГП шампионатот

Слободен печат

Во Атлетико Мадрид за 70 проценти намалени платите

Слободен печат

Три децении, проклетството не попушта – кој го проколна Ливерпул?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Џејмс Бонд“ на светскиот фудбал пред неочекуван трансфер!?

Слободен печат

„Магионичар“ и на 12 години, како започна кариерата на Лео Меси (ВИДЕО)

Слободен печат

Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Десетката“ во Барселона е резервирана само за мајстори на фудбалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Слободен печат

Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Слободен печат