„Ферари“ во добивка, очекува милијарди евра приход

Италијанската компанија, која на свиоте вработени им даваше целосна плата и во време кога беше затворена поради мерките за сптечување на ширењето на корона вирусот, оствари продажба од 571 милион евра, што е многу близу до првичната проценка од 574,4 милиони за вториот квартал годинава.

Производителот на автомобили „Ферари“ ги ревидираше овогодишните приходи и истите се проценува дека ќе изнесуваат од 1,075 до 1,125 милијарди евра.

Новите очекувања се во согласност со прогнозите кои беа проектирани во мај кога на оваа компанија и беа предвидени приходи од 1,05 до 1,2 милијарди евра, пренесува „Блумберг“.

Одлуката на производителите на луксузни автомобили да го прилагодат асортиманот покажа дека дури и некои од најзначајните светски брендови чувствуваат притисок поради пандемијата од корона вирусот.

Компанијата „Ферари“ која е под контрола на компаниите на фамилијата Ањели, Екор НВ, уверена е дека во втората половина од годината, благодарение на зголемениот број нарачки, ќе успее да ги надомести парите, во моментов котира пред компанијата „Тесла“, и е една од ретките компании на автомобили чии акции оваа година пораснаа.

Прочитајте и...  Велика Британија ќе партиципира со 430 милиони фунти во СЗО

Италијанската компанија, која на свиоте вработени им даваше целосна плата и во време кога беше затворена поради мерките за сптечување на ширењето на корона вирусот, оствари продажба од 571 милион евра, што е многу близу до првичната проценка од 574,4 милиони за вториот квартал годинава.

Нето приходот изнесува девет милиони евра, што пак е речиси девет пати поголем од 2,3 милиони колку што предвидуваа аналитичарите.

 

 

Прочитај повеќе

„Прв до врв” по осми пат на Водно

Слободен печат

Грчката полиција во Солун заплени 500 илјади таблети екстази

Слободен печат

Земјотрес ја стресе Грција, почувствуван и во државава

Слободен печат

Трамп ја именува Ејми Кони Барет за нов судија во Врховниот суд на САД

Слободен печат

Во Африка над 1.44 милиони заразени со Ковид-19

Слободен печат

Посебен сообраќаен режим во Скопје поради трката „Прв до врв”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Референдум во Швајцарија за слободното движење со ЕУ

Слободен печат

Денеска одлука за четвртиот пакет економски мерки тежок 350 милиони евра

Слободен печат

Стабилизирана бројката на новозаразените на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

Слободен печат

Облачно време со сончеви периоди

Слободен печат

Дали за падот на украинскиот авион е виновен диспечерскиот центар?

Слободен печат

Италијанското обвинителство осомничи 237 лица за шверцање на дрога, од нив 117 Албанци

Слободен печат