Еврото без промена, значителен пад на акциите на Гранит – Слободен печат
ВестиЕкономија

Еврото без промена, значителен пад на акциите на Гранит

Според официјалниот среден курс на Народната банка на Северна Македонија денеска денарот спрема еврото има вредност од 61.4947 денари.

Курсот на денарот спрема доларот е на ниво од 55.4206 денари што е намалување во однос на вчера, а промена бележи и британската фунта која сега изнесува изнесува 69.0254 денари.

Во однос на тргувањето на македонската берза, мало зголемување бележат акциите на Алкалоид, Стопанска Банка АД Скопје, Комерцијлална банка, а пак пад е забележа во цената на акциите на Макпетрол, Гранит и Макстил.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close