ЕУ ја осуди заканата на Медведев кој рече дека ракета може да го погоди судот во Хаг

Дмитриј Медведев / Фото EPA-EFE/YULIA ZYRYANOVA

Европската Унија ја осудува заканата на високиот претставник на Русија, Дмитриј Медведев, за употреба на сила против Меѓународниот кривичен суд и Холандија, земјата во која се наоѓа таа институција, соопшти денеска шефот на европската дипломатија Жозеп Борел.

Во врска со изјавата на заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, дека хиперсонична ракета може да го погоди судот во Хаг, Борел изјави дека ЕУ „ја потврдува целосната поддршка“ за Меѓународниот кривичен суд.

Тој изјави дека ЕУ ги осудува и мерките што ги објави Русија против обвинителите и судиите на Меѓународниот кривичен суд, вклучени во издавањето налози за апсење на руски претставници.

„Секоја мерка на одмазда против оние кои се вклучени во неговата работа е неприфатлива. Додека се бори против неказнивоста, Меѓународниот кривичен суд мора да може да работи независно и непристрасно, потенцираше Борел.

Тој додаде дека ЕУ „останува посветена да го брани Судот од какво било надворешно мешање насочено кон попречување на правдата и поткопување на меѓународното кривично правосудство“.

„ЕУ ќе продолжи да се залага за универзалност на Римскиот статут и ги повикува сите држави, кои сè уште не го сториле тоа, да размислат за приклучување кон Меѓународниот кривичен суд, така што повеќе нема да има неказнивост за најтешките злосторства“, напиша Борел.

Медведев, поранешен руски претседател, во понеделникот рече дека „не е невозможно да се замисли хиперсонична ракета истрелана кон судот во Хаг од руски брод во Северното Море“.

Пред тоа, на 17 март, Меѓународниот кривичен суд во Хаг објави дека распишал налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин под обвинение за воени злосторства, поради негова можна вмешаност во киднапирањето деца од Украина. Поради слични обвинувања, судот со седиште во Хаг тогаш издаде и налог за апсење на Марија Алексеевна Лвова-Белова, комесарка во Канцеларијата на претседателот на Русија, задолжена за правата на децата.

Судот во Хаг издаде налог за апсење на Путин, обвинет е за киднапирањето украински деца

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот