Судот во Хаг издаде налог за апсење на Путин, осомничен е за киднапирањето украински деца

Меѓународниот кривичен суд во Хаг денеска соопшти дека издал налог за апсење на претседателот на Русија, Владимир Путин, под обвинение за воени злосторства поради неговата можна вмешаност во грабнувањето на деца од окупираните територии во Украина. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Судот наведе дека Путин е осомничен за „воено злосторство илегална депортација на … Продолжи со читање Судот во Хаг издаде налог за апсење на Путин, осомничен е за киднапирањето украински деца