„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Француската авиокомпанија „Ер Франс” и нејзиниот регионален огранок Хоп вечерва објавија дека укинуваат 7.500 работни места, бидејќи повеќето летови се прекинати поради пандемијата на коронавирусот.

Активисти од неколку синдикати протестираа пред седиштето на „Ер Франс” на аеродромот „Шарл де Гол” во Париз, за ​​време на денешните преговори за работни места во француската национална авиокомпанија.

Синдикатите се хмевни затоа што француската Влада не побара од „Ер Франс” да ги заштити работните места кога во мај доби државна помош од седум милијарди евра.

Работниците предупредуваа дека намалувањето на работните места ќе влијае на француската економија и изјавија дека државната помош треба да се искористи за обнова на компанијата наместо да се туркаат луѓето во невработеност.

По целодневните преговори со претставниците на вработените, раководството на компанијата објави дека до 2022 година ќе скрати околу 6.500 од 41.000 работни места во „Ер Франс” и 1.000 од 2.400 во Хоп.

Прочитајте и...  Со 25 милијарди евра Италија ќе ги помага стопанствениците

Прочитај повеќе

Во Херцег Нови дури 92 проценти помалку туристи од минатата година

Слободен печат

Мета: Време е албанските граѓани да станат господари на својата земја

Слободен печат

Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Слободен печат

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Слободен печат

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат