ЕК изнесе план за заедничка минимална плата во сите земји на ЕУ - Слободен печат

ЕК изнесе план за заедничка минимална плата во сите земји на ЕУ

Ако доволно земји од ЕУ ја поддржат иницијативата, тоа може да доведе до воведување на нов закон.

Брисел планира да воведе заедничка европска минимална плата. Европската комисија ќе се обиде да ги убеди скептичните северни земји во Унијата да ја поддржат иницијативата. Тоа го најави Николас Шмит, комесар на ЕУ, одговорен за работни места и социјални права.

Тој изјави дека започнале консултации за планот на Комисијата за борба против експлоатацијата на евтина работна сила во Европската унија и фактот дека во многу земји во Унијата работниците добиваат значително пониски плати за одредени професии отколку во други земји.

Ако доволно земји од ЕУ ја поддржат иницијативата, тоа може да доведе до воведување на нов закон.

Сепак, Шмит истакна дека Брисел слушал критики од северните земји, кои стравуваат се дека таквата иницијатива може да ги поткопа нивните системи за колективно договарање, со кои работниците и работодавците во тие земји утврдуваат плата.

Прочитајте и...  Грција презема превентивни мерки за превенција од коронавирусот

„Имавме многу дискусии со шведскиот, како и со данските синдикати, со работодавците и владите во овие земји”, рече Шмит.

„Значи, јасно е дека во идниот правен текст, ќе обезбедиме да има секакви одредби што јасно даваат до знаење дека системот за колективно договарање, како што е во Шведска, Данска и евентуално и во други земји, е заштитен”, додаде тој.

Данска, Шведска и Финска немаат минимална плата. Наместо тоа, за платите се преговара директно меѓу синдикатите и работодавачите – т.н. систем на колективно договарање – и обично се повисоки отколку во повеќето други земји на ЕУ.

Прочитај повеќе

Верижен судир во близина на Поликлиника Пролет (ФОТО)

Слободен печат

Манчевски: Пластичните картички ќе се укинуваат, одиме на интеграција на документи

Слободен печат

Талибанците тврдат дека урнале авион на американската армија

Слободен Печат

Турски министер: Очекуваме земјотрес од 7,5 степени во Истанбул

Слободен Печат

ИД повикува да се напаѓаат Евреи и еврејски населби

Слободен печат

ХЕРА: Насилството не започна, ниту пак ќе заврши со постоењето на групата „Јавна соба“

Слободен печат

1 comment

m-r.Slobodan Dimitrovski 15/01/2020 - 10:51 at 10:51

ЕЕЕ това не че а биде немале баче Стојане да си подбркнеш у чекмеџето а ко нее преди тебе нее бркнала кака Софика че наеш нешто?
Ако не че се држиш за? роговето на Мусеага.

Reply

Остави Коментар

four + ten =

Прочитај повеќе

Сандерс води во Ајова, Њу Хемпшир, Бајден прв на национално ниво

Слободен печат

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг- итни мерки на Град Скопје

Слободен печат

Харадинај: Германија го симна Косово од Листата на држави за верификација на безбедноста

Слободен печат

Епидемиолози ќе ги пречекаат кинеските туристи кои пристигнуваат во Србија

Слободен печат

Четириесет официјални претставници ќе му поднесуваат извештај на Борис Џонсон за ЕУ

Слободен печат

Џафери го честита изборот на Коњуфца за нов спикер на косовското собрание

Слободен печат