Египет и Израел преговараат како да го зајакнат примирјето во Газа

epa09192777 Smoke rises after an Israeli airstrike in Gaza City, 11 May 2021. At least one woman was killed after 130 rockets fired by Hamas from Gaza strip fell on Tel Aviv and neighbouring Israeli cities. A day earlier and in response to days of violent confrontations between Israeli security forces and Palestinians in Jerusalem, various Palestinian militants factions in Gaza launched rocket attacks that killed two Israelis in the city of Ashkelon. Israel Defense Forces (IDF) said they hit over 100 targets in Gaza Strip during retaliatory overnight strikes. The Health Ministry of Gaza strip said that at least 26 Palestinian, including nine children, were killed from the Israeli airstrikes. Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said on 11 May that they will increase the rate and intensity of the strikes. EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Египет и Израел денеска преговараат во двете земји за тоа како да се зајакне прекинот на огнот меѓу еврејската држава и палестинскиот екстремистички Хамас и да се обнови појасот Газа, по единаесетдневната разорна војна.

Египетскиот министер за надворешни работи Самех Шукри се состана со својот израелски колега Габи Ашкенази во Каиро.

Ова е прва посета на израелски функционер во Египет по нешто повеќе од една деценија, поточно од 2008 година, изјави египетското Министерство за надворешни работи.

Како што беше наведено, двајцата министри ќе разговараат за прекинот на огнот и за размената на израелски граѓани и телата на убиените израелски војници, кои Хамас ги смета за палестински затвореници во Израел.

Во меѓувреме, шефот на египетската разузнавачка служба Абас Камел пристигна во Тел Авив за да разговара со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и палестинските власти во Рамала на Западниот брег, изјави неименуван египетски функционер.

Истиот извор рече дека Камел ќе разговара со Нетанјаху и Палестинската управа за обнова на Газа, а се очекува во Рамала да се состане со претставниците на Хамас, кој управува со друга палестинска територија – појасот Газа.

Со израелските претставници се разговара за мерките врз основа на кои ќе се овозможи испорака на материјали, електрична енергија и гориво до Газа, како и за евентуално проширување на риболовната зона во Средоземно Море на таа територија.

Во војната, која почна на 10 мај, загинаа повеќе од 250 лица, претежно Палестинци, и беше предизвикана голема штета на веќе сиромашната палестинска територија.

Првичните процени покажуваат дека штетата изнесува стотици милиони долари.

Египет одигра клучна улога во договорот за прекин на огнот, а сега ќе понуди гаранции дека парите за реконструкција нема да паднат во рацете на исламски Хамас.

Можно е за ова да се погрижи меѓународен комитет предводен од Египет или ООН, кој ќе следи како се трошат парите.

Шефот на египетското разузнавање исто така ќе разговара за ситуацијата во Ерусалим и за тоа како да се намалат тензиите во тој град, вклучувајќи и ублажување на израелските рестрикции во однос на џамијата Ал Акса и спречување на планираното присилно иселување на палестинските семејства од арапска населба во источен Ерусалим.

Минатата недела Египет ги повика Израел, Хамас и Палестинската управа на одвоени разговори за зајакнување на примирјето и забрзување на обновата на Газа. Лидерот на Хамас, Исмаил Хание, оваа недела се очекува да го посети Каиро.

Видео на денот