14 C
Скопје

Доживотен затвор за четворица поранешни војници за учество во неуспешниот пуч во Турција

Судот во Анкара денес осуди на доживотен затвор четворица поранешни војници за учество во неуспешниот пуч во 2016 година против претседателот Реџеп Таип Ердоган, јави државната агенција Анадолија.

Осудените поранешни војници се меѓу 497 осомничени, сите служеле во претседателската гарда во текот на целата своја кариера и на сите им се суди за учество во неуспешниот пуч.

Судот во Анкара прогласи четворица поранешни војници виновни по повеќе точки, вклучително и обид за уривање на уставниот поредок и обид за атентат врз турскиот претседател.

Обвинителството исто така ги обвини за напад на јавниот канал ТРТ и принудување на новинарите да емитуваат соопштение за медиумите на пучистите, како и за напади на седиштето на Генералштабот.

Во обидот за државен удар на 15 јули 2016 година убиени се 248 лица.

Турција го обвинува Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, за организирање на неуспешен пуч, што тој го негира.

Илјадници луѓе се уапсени и осудени од 2016 година за наводни врски со движењето Ѓулен.

Повеќе од 100.000 луѓе се суспендирани од јавните служби за слични обвиненија.

Извор.Бета

Прочитајте и...  Борисов го претстави предлогот за нова бугарска Влада

Поврзани вести

Министрите за надворешни работи на Г7 во мај ќе одржат состанок со физичко присуство

Слободен печат

Донесена одлука за едностран раскин на Договорот за концесија за ископ на песок во Долно Коњаре

Слободен печат

Српските државјани нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август во Македонија

Слободен печат

Меркел бара дијалогот со Русија да продолжи

Слободен печат

Израел и Велика Британија размислуваат за „зелен коридор за патување”

Слободен печат

Во Велес вчера немало нов ковид-случај, денеска регистрирани 36 позитивни

Слободен печат

Остави Коментар