Денеска ќе знаеме дали документарецот „Медена земја“ ќе биде номиниран за Оскар

Преносот од објавувањет на номинациите ќе може да се следи преку www.oscar.go.com и преку профилите на Академијата на Фејсбук, Твитер и на Јутјуб, а ќе започне од 14.18 часот по средноевропско време. 

Во Лос Анџелес денеска ќе бидат објавени номинациите за најпрестижното филмско достигнување Оскар во 24 категории, а македонскиот документарец, „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов е во потесниот избор за номинација.

Преносот од објавувањет на номинациите ќе може да се следи преку www.oscar.go.com и преку профилите на Академијата на Фејсбук, Твитер и на Јутјуб, а ќе започне од 14.18 часот по средноевропско време.

„Пред дождот“ на Милчо Манчевски е единствениот македонски филм кој добил номинација за Оскар, во 1995 година.

Претходно, во 1980 како југословенски кандидат номинација за Оскар имаше добиено краткиот документарец „Дае“ на Столе Попов.

 

Прочитајте и...  Белградската „Штарк арена“ повторно станува ковид-болница

Прочитај повеќе

Царовска од Крњево: Ја намаливме невработеноста кај младите и ќе продолжиме да инвестираме во нив

Слободен печат

Украдени милион евра од куќа во Нерези

Слободен печат

Грција од утре ги затвора границите за Србите

Слободен печат

Албанија за безбеден одмор на туристите ангажираше 1.600 полицајци

Слободен печат

ГДУ: Помалку часови, помали паралелки и специјализирана настава според потребите на младите таленти

Слободен печат

Четворица работници загинаа, а еден е повреден при уривање на трговски центар во изградба во Москва

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев од Струмица: На 15 јули изборот е едноставен – повисоки плати за сите или богатење на неколкумина блиски до Груевски (ВИДЕО)

Слободен печат

Пораст на новозаразени во Јужна Африка: Над 10.000 нови случаи на коронавирус

Слободен печат

Анти Ковид 19 правила за на плажа: Без дружби, на 6 метри дистанца!

Демонстрантите ја собориле статуата на Колумбо во Балтимор и ја фрлиле во океанот (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Поднесовме кривични пријави за „бомбите“ објавени последниве денови

МИА агенција

Јанушев: Се обврзуваме на реконструкција и рехабилитација на над 1.000 километри патишта (ВИДЕО)