Денеска ќе знаеме дали документарецот „Медена земја“ ќе биде номиниран за Оскар - Слободен печат

Денеска ќе знаеме дали документарецот „Медена земја“ ќе биде номиниран за Оскар

Преносот од објавувањет на номинациите ќе може да се следи преку www.oscar.go.com и преку профилите на Академијата на Фејсбук, Твитер и на Јутјуб, а ќе започне од 14.18 часот по средноевропско време. 

Во Лос Анџелес денеска ќе бидат објавени номинациите за најпрестижното филмско достигнување Оскар во 24 категории, а македонскиот документарец, „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов е во потесниот избор за номинација.

Преносот од објавувањет на номинациите ќе може да се следи преку www.oscar.go.com и преку профилите на Академијата на Фејсбук, Твитер и на Јутјуб, а ќе започне од 14.18 часот по средноевропско време.

„Пред дождот“ на Милчо Манчевски е единствениот македонски филм кој добил номинација за Оскар, во 1995 година.

Претходно, во 1980 како југословенски кандидат номинација за Оскар имаше добиено краткиот документарец „Дае“ на Столе Попов.

 

Прочитај повеќе

Предлозите на бизнис заедницата Заев ќе ги вметне во партиската економска изборна програма

Слободен печат

Вујиќ: Лаикот по Право најде да толкува судска пресуда

Топлотниот бран создаде дамка: Над милион морски птици угинаа над Тихиот Океан

Слободен печат

Руско МНР: САД намерно го убија иранскиот генерал Касем Сулејмани за да ја поткопаат безбедноста

Слободен печат

Ѓорчев: На Македонија не и се потребни картели и сомнителни белосветски мафијаши

Слободен печат

Пристигнати повеќе од 5.500 апликации за поддршка на проекти од културата

Слободен печат

Остави Коментар

thirteen − 4 =

Прочитај повеќе

Вучиќ: Кои права ги имаат Србите во Црна Гора, а кои Албанците во Северна Македонија?

Слободен печат

Спасовски: Се унапредуваат односите и соработката меѓу Северна Македонија и Руската Федерација

Слободен печат

Заев го повика Мицкоски да изнајдат заедничко решение за Законот за јавно обвинителство

Слободен печат

30 ПРАШАЊА СО СТУДЕНТ ВО „КУЗМАН“: Името на мојот студентски живот како филм би бил САМОУНИШТУВАЊЕ (ВИДЕО)

Слободен печат

Спасовски: За овие две и пол години се решија најважните и најтешките прашања

Слободен печат

Димовски: Со Зaконот за стратешки инвестиции се остава простор за потенцијални злоупотреби

Слободен печат