Ден на одлука за Адеми и Динамо во Лигата на шампионите

На стадионот „Максимир“ хрватскиот клуб и македонскиот интернационалец Аријан Адемо ќе го пречекаат Манчестер сити.

Во групата „Ц“ после пет кола на првото место е сигурен Манчестер сити со 11 бодови, и веќе е со мислите кон ждрепката за осминафиналните двојки.

Голема борба се води за втората позиција меѓу три екипи, второпласиран е Шахтјор Доњецк со шест, пред Динамо Загреб (пет) и Аталанта (четири).

За „модрите“ е неопходна победа, но и да не триумфираат играчите на Шахтјор против Аталанта.

– Динамо е големо изненадување од самиот почеток во ЛШ. Петковиќ, Олмо, Оршиќ и останатите се одлични играчи и верувам дека пласманот на Динамо би било голем успех – рече менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола.

Прочитајте и...  НЕВЕРОЈАТНО: Фудбалерите на Салцбург и при прослава на триумфот во Купот држат растојание (ВИДЕО)

Како што пренесуваат хрватските медиуми, нашиот Адеми се очекува да биде во стартниот состав за мечот кој што почнува од 18.55 часот, а во него би требало да се најдат уште Ливаковиќ, Стојановиќ, Дилавер, Мубанџе, Моро, Гојак, Кадзиор, Олмо, Оршиќ и Петковиќ.

Лига на шампиони

Група А

21.00 ч. Клуб Бриж-Реал Мадрид
21.00 ч. ПСЖ-Галатасарај

Табела: ПСЖ 13 бодови, Реал Мадрид 8, Клуб Бриж 3, Галатасарај 2.

Група Б

21.00 ч. Баерн Минхен-Тотенхем
21.00 ч. Олимпијакос-Црвена Звезда

Табела: Баерн Минхен 15 бодови, Тотенхем 10, Црвена звезда 3, Олимпијакос 1.

Група Ц

18.55 ч. Динамо Загреб-Манчестер сити
18.55 ч. Шахтјор Доњецк-Аталанта

Табела: Манчестер сити 11 бодови, Шахтјор Доњецк 6, Динамо Загреб 5, Аталанта 4.

Прочитајте и...  Шалке продолжува да тоне во Бундеслигата (ВИДЕО)

Група Д

21.00 ч. Баер Леверкузен-Јувентус
21.00 ч. Атлетико Мадрид-Локомотив Москва

Табела: Јувентус 13 бодови, Атлетико Мадрид 7, Баер Леверкузен 6, Локомотив Москва 3.

Прочитај повеќе

МЗТ Скопје со покана за настап во АБА лигата!?

Слободен печат

Гасперини беше заразен пред натпреварот со Валенсија

Слободен печат

Фудбалска „треска“: 110 натпревари во 39 дена

Слободен печат

Ајакс со прекрасен потег им покажа на САД како да кажат „Не на расизмот““

Слободен печат

Аргентинец доаѓа во РК Вардар?

Слободен печат

Баерн има неверојатна генерација, со Сане и Хаверц ќе владее во Европа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во новата рунда на тестирања во Премиер лигата без позитивни на корона

Слободен печат

Баерн гази во Бундеслигата, Левандовски руши рекорди (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ ја откри тајната во исхраната, појадокот мора да ја има оваа намирница

Слободен печат

НФЛ играч помина повеќе време во затвор за убиство на куче отколку сите полицајци кои убија дури 493 Афроамериканци

Слободен печат

Познат датумот кога стартува и Формула 1

Слободен печат

Шалке продолжува да тоне во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат