Дали мачките можат да пијат премногу вода? Да, ова се проблемите на кои тоа може да укаже

Фото: Unsplash

Ако забележите дека вашата мачка пие многу повеќе вода од вообичаено, тоа може да укажува на проблем со нејзиното здравје. Иако мачките треба да пијат вода за да останат хидрирани и здрави, премногу вода може да биде знак за посериозен проблем.

Еве неколку причини зошто мачките може да пијат премногу вода.

Проблеми со бубрезите

Пиењето премногу вода може да биде знак за проблеми со бубрезите. Во тој случај, мачката нема да може ефикасно да ги филтрира отпадните материи од крвта и да ги излачува преку урината, што може да доведе до вишок урина и дехидратација.

Дијабетес

Дијабетесот кај мачките може да предизвика прекумерно пиење вода бидејќи зголеменото ниво на шеќер во крвта може да предизвика жед.

Проблеми со црниот дроб

Проблемите со црниот дроб кај мачките може да доведат до таложење на течности во стомакот, што може да предизвика жед и прекумерно пиење вода.

Висока температура на околината

Мачките може да пијат повеќе вода во текот на жешките летни месеци за да останат хидрирани и да се разладат.

Ако забележите дека вашата мачка пие премногу вода, обратете се кај со вашиот ветеринар за да ги исклучите посериозни проблеми со здравје. Ветеринарот може да изврши различни прегледи и тестови за да ја утврди причината за проблемот и да препорача соодветен третман.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот