2 C
Скопје

Чавушоглу: Ќе го информираме УНЕСКО за Аја Софија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган потпиша указ и најави дека првата молитва во Аја Софија ќе се одржи на 24 јули.

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека Анкара ќе го извести УНЕСКО за чекорите преземени во врска со Аја Софија, откако на музејот ќе му биде вратен статусот на џамија.

Врховниот суд на Турција на 10 јули ја поништи одлуката на Советот на министри од 1934 година, со која џамијата Аја Софија е претворена во музеј. Потоа, со одлука на турското Претседателство, Аја Софија беше префрлена под ингеренции на Управата за верски работи на Турција (Дијанет).

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган потпиша указ и најави дека првата молитва во Аја Софија ќе се одржи на 24 јули.

УНЕСКО во петокот објави дека ќе го преиспита статусот на тој културен споменик на списокот на Светско наследство.

Прочитајте и...  Градоначалникот на Прилеп, Јованоски: Позитивен сум на ковид-19, имам 37,6 степени температура и болки во мускулите

Аја Софија девет векови била православна црква пред да биде претворена во џамија по освојувањето на Отоманската империја.

Поврзани вести

Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

И.И.

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Слободен печат

Саудиските документи осначени како строго доверлива тајна покажуваат дека атентаторите на Кашоги користеле компанија запленета од саудискиот престолонаследник

И.И.

ЕУ воведува санкции за Москва по пресудите за Навални: Процесот ќе заврши следната недела

Слободен печат

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен печат

Соопштение на штедачите во Еуростандард банка: Дел од оштетените велат дека јажето околу врат е единствен излез од овој грабеж

Слободен печат

Остави Коментар