Категорија: Македонија

Македонија

Владина поддршка за проектите за подобрување на квалитетот на живот во руралните средини

Слободен печат
Владата денеска на седница ја усвои информацијата за поддршка на инфраструктурните проекти финансирани од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2018 година. Како...
Вести Македонија

Утре посебен сообраќаен режим поради посетата на Ципрас

МИА Агенција
Поради утрешната посета на грчкиот премиер Алексис Ципрас утре од 09:30 до 20 часот ќе биде воведен посебен сообраќаен режим во поширокото централно подрачје на...
Македонија

Силјаноска-Давкова ќе ја побара поддршката од разочараните неутрални гласачи

Слободен печат
Кампањата ја замислувам како рамноправен натпревар на идеи, етички натпревар на програми, витешки натпревар на ставови. Јас ќе се држам до тоа, без намера да...
Македонија

Пендаровски: Подготвен сум да бидам достоинствен претставник на граѓаните, заедно одиме напред

Слободен печат
Заедничкиот кандидат за претседател на државата Стево Пендаровски денеска беше во посета на повеќе населени места, каде што се сретна со жителите на Пласница, Македонски...
Вести Македонија

Филипче: Да се истражи и реши случајот со фондацијата „Допир”

МИА Агенција
Министерот за здравство Венко Филипче денеска од Штип повика истражните органи да го истражат и решат случајот со измамата на фондацијата „Допир” која преку лажни...
Вести Македонија

„Членството во НАТО отвора перспективи, но носи и одговорност”

Слободен печат
Албанија со свечена церемонија и со различни активности ја одбележува 10 годишнината на членството во НАТО, а во Тирана присуствуваа високи функционери на земјите членки...
Вести Македонија

Дефект на автобус заглави скопски средношколци во Будимпешта

Слободен печат
Автобус со кој средношколци од економското училиште „Васил Антевски Дрен“ во Скопје, биле на екскурзија се расипал кај Будимпешта. Учениците неколку часа чекале за да...
Вести Македонија

Утре нова рунда разговори на работните групи за законот за јавно обвинителство

МИА Агенција
Разговорите меѓу работните групи на власта и опозицијата за законот за јавно обвинителство, со кој треба да се реши и идниот статсус на Специјалното јавно...
Вести Македонија

Заев: Институционално сме подготвени за справување со нелегалните активности на границите

МИА Агенција
– Институционално сме подготвени за справување со сите нелегални активности на границите во 21 век – порача денеска премиерот Зоран Заев, на отворањето на регионалната...
Вести Македонија

Силјановска со видео спот од родната куќа ја започна претседателската кампања

Слободен печат
Кандидатката за претседател на ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, синоќа точно на полноќ ја започна својата кампања пред родната куќа во Охрид. -Кампањата за претседателски...