24 C
Скопје

Британија ќе ги повлече речиси сите свои трупи од Авганистан

Велика Британија ќе ги повлече речиси сите свои војници од Авганистан откако американскиот претседател Џо Бајден објави дека ќе ги повлече американските сили до 11 септември 2021 година, објави весникот „Тајмс”.

Велика Британија разработи планови за предавање на контролата врз академијата во Кабул на авганистанската влада, каде нејзините единици помагаат во обука на авганистански војници, наведува весникот.

Во Авганистан има околу 750 британски војници кои, според извори, ќе имаат потешкотии по повлекувањето на американската поддршка поради нивната зависност од американските бази и инфраструктура, додава „Тајмс”.

Поврзани вести

Бугарија одлучи да се приклучи на договорот на ЕК со „Фајзер”

Слободен печат

Италија го укина карантинот за патници од ЕУ, од Велика Британија и од Израел

Слободен печат

Милановиќ: Северна Македонија се наоѓа во една невозможна позиција во процесот на евроинтеграциите

Слободен печат

Повеќе од сто Мароканци допливаа до шпанската енклава во Северна Африка

Слободен печат

Пахор: На Западен Балкан да се гледа како на целина

Слободен печат

Заев: Можност за дополнување на законот за дивоградби и прецизирање на легализирањето во заштитени подрачја

Слободен печат

Остави Коментар