24 C
Скопје

Братот на Џорџ Флојд повика на мирни протести: Јас не дојдов овде да дивеам (ВИДЕО)

Теренс Флојд, братот на починатиот Џорџ Флојд, поради кој почнаа низа на протести ширум САД, им се обрати на сите оние кои предизвикуваат немири за време на протестите, велејќи дека ако тој ништо не крши и не уништува, тогаш зошто тие го прават тоа, додавајќи дека ништо од тоа нема да го врати неговиот брат или да го реши проблемот.

Теренс Флојд на местото на злосторот / Минесота, Минеаполис, САД / 01 јуни 2020 / Фото: EPA-EFE/CRAIG LASSIG

Теренс истакна дека неговото семејство е мирољубиво и ги повика сите да бараат промени по мирен пат и да гласаат на изборите.

Вашингтон, САД / 31 мај 2020 / Фото: EPA-EFE/SHAWN THEW

– Јас не дојдов овде да дивеам. Не дојдов ништо да кренам во воздух. Не правам хаос во мојата заедница. Што правите вие? Ништо не правите. Затоа што ништо од тоа нема да го врати мојот брат – рече Теренс обраќајки се кон толпата луѓе околу него.

Лос Анџелес, Калифорнија, САД / 01 јуни 2020 / ФОТО: EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

– Во секој случај на полициска бруталност се случува истото. Протестирате, уништувате работи и ништо не се случува затоа што тоа не се нивни работи. Тоа се наши работи. Тие сакаат да ги уништиме. Па ајде да го направиме ова поинаку – апелираше тој.

Теренс Флојд на луѓето што протестираа им посочи да престанат да мислат дека нивниот глас не е важен и да излезат на гласање, и тоа не само на претседателските избори, туку на сите избори.

Лос Анџелес, Калифорнија, САД / 01 јуни 2020 / ФОТО: EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

– Едуцирајте се, знајте за кого гласате. Така ќе ги победиме, ќе промениме сè. Не чекајте друг да ви каже кој е кој, знајте за кого гласате и така ќе ги победиме. Во игра се многу пари, и нас не’ има многу. И секако ова ќе го сториме по мирен пат – рече Теренс Флојд.

Менхетн, Њујорк, САД / 01 јуни 2020 / ФОТО: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Теренс истакна и дека знае дека неговиот убиен брат Џорџ не би сакал да се протестира насилно.

Теренс Флојд на местото на злосторот / Минесота, Минеаполис, САД / 01 јуни 2020 / Фото: EPA-EFE/CRAIG LASSIG

Исто така, неговиот пријател и свештеник Кевин Мекал изјави дека семејството ги моли демонстрантите да продолжат со протестите, но да продолжат мирно.

– Ова семејство бара мир. Ова семејство повикува на мир. Испраќам порака до сите луѓе во оваа земја да престанат со немирите. Подигнете знак на мирот. Силата е во бројките – апелираше свештеникот.

Њујорк, САД / 01 јуни 2020 / ФОТО: EPA-EFE/JUSTIN LANE
Лос Анџелес, Калифорнија, САД / 01 јуни 2020 / ФОТО: EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Поврзани вести

Гебреисус: Се уште е многу рано да се зборува за крај на пандемијата

Слободен печат

Пахор и Милановиќ: Постигнат компромис „на кој некој мораше да се откаже од нешто“

Слободен печат

Декларација на лидерите од Западен Балкан: Итен почеток на преговори со Скопје и Тирана

Слободен печат

Средба Јусуфи – Бислими: Косово и Северна Македонија ќе го јакнат партнерството

Слободен печат

Борел ги повика на вечера лидерите од Западен Балкан, чека објаснување за политичките прилики во регионот

Слободен печат

Жестоката пресметка продолжува: Палестинците возвраќаат, Хамас ќе ги ракетира израелските градови

Слободен печат

Остави Коментар