Борисов: Првата и единствена грижа е животот и здравјето на луѓето

Првата и единствена грижа е животот и здравјето на луѓето. Наредив да се прегледаат сите лекари, лаборанти, возачи, сите кои работеа со лица заразени со коронавирус, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешната прес-конференција на Советот на министри заедно со Кризниот штаб.

Тој повтори дека грижата и здравјето на работниците, социјално загрозените и пензионерите во моментот е од најголемо значење, јави агенцијата БГНЕС.

Борисов информира дека разговарал со германската канцеларка Ангела Меркел, која му упатила честитки за реорганизирање на производството за да може Бугарија, во најкраток рок, да направи маски, шлемови и заштитна облека.

Прочитајте и...  Османи: 52 нови случаи и 4 смртни случаи во рок од една ноќ

Прочитај повеќе

Чулев: Доколку имаат сомнеж дека полицијата не постапувала соодветно, нека бараат одговорност од Директорот на БЈБ

Слободен печат

Таткото на Моника пријавил дека бил нападнат од својата ќерка, таа вели дека сам се удирал во ѕид

Слободен печат

Анкета: Германците ги менуваат своите навики – помалку месо, повеќе готвење дома

Слободен печат

НБ: Позначајни движења кај останатите финансиски институции во првиот квартал на 2020 година

Слободен печат

Трамп: Националната гарда пристигна во Минеаполис, подготвени се

Слободен печат

Зибери: На погребот имало 200 души, семејството на покојникот со Ковид 19 не сака да се тестира

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МИОА: Граѓаните да ја инсталираат апликацијата СтопКорона, да се заштитиме себе и нашите најблиски!

Слободен печат

Државниот завод за статистика одбележува 75 години

Слободен печат

Во соработка со УНИЦЕФ набавени нови респиратори за јавното здравство

Слободен печат

Нетанјаху: Кон Израел ќе припоиме третина од Западниот Брег

Слободен печат

Седницата на Советот за безбедност ќе почне во 12 часот напладне во Вила Водно

Слободен печат

Субвенции за Грците за купување електрични автомобили, мотори и велосипеди

МИА Агенција