23 C
Скопје

Богоевски: Прашањето со легализација на марихуаната се сведува на политичка борба помеѓу премиерот Заев и ВМРО-ДПМНЕ

Во истиот момент кога марихуаната нема да биде забранета, ќе се намали заинтересираноста кај граѓаните, а и ќе се намали стапката на криминалитет. Треба да се прекине врската на мафијата со нелегалниот внес на марихуана. Економската страна вели дека се зема таа марихуана со лош квалитет и се става во одгледувалишта со висок стандард од каде ќе произлезе квалитет и ќе се зашитат корисниците, изјави поранешниот пратеник од СДСМ Павле Богоевски во емисијата „Само вистина“ на Канал5 ТВ.

Според Богоевски дебатата за легализација на марихуаната е безпотребно политизиран и безпотребно се одолговлекува.

-Очекувам побрзо решавање на прашањето со легализација на марихуаната. Непотребно е исполитизиран процесот, расправата се сведува на политички компоненти и политичка борба помеѓу премиерот Заев и ВМРО-ДПМНЕ. Тој тип на препукување ја става во сенка дискусијата со аргументи, рече Богоевски.

Поврзани вести

Европска агенда на премиерот Заев – Работни посети на Брисел, Мадрид и Атина

Слободен печат

Мицкоски: Бараме датум и преговори со ЕУ веднаш

Во Израел има помалку од 1.000 активни случаи на заразени со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Остави Коментар