20.8 C
Скопје

Беретини и Зверев ќе играат за титулата во Мадрид

Италијанецот Матео Беретини и Александар Зверев ќе играат во утрешното финале на Мастерсот во Мадрид. Беретини кој е осми носител на Мастерсот во Мадрид, во два сета го совлада Норвежанецот Каспер Руд во два сета и тоа со 6:4,6:4.
И двајцата тенисери одлично сервираа во првиот сет, а единствената брејк топка ја имаше Беретини и ја искористи со која поведе со 5:4 и во наредниот гем на свој сервис не му дозволи ниту еден поен на противникот за водство од 1:0 во сетови. И во вториот сет имаше само еден брејк кој го освои Италијанецот со што си закажа битка за трофејот против шестиот тенисер на светот.

Александар Зверев одличната форма ја потврди и во полуфиналето каде го победи Доминик Тим со 6:3,6:4 и тоа за само 98 минути игра. Зверев одлично го започна дуелот и брзо дојде до 4:1 во гемови по што рутински ја одржа предноста до крајот на првиот дел од дуелот.
И во вториот сет, Зверев го диктираше ритамот, го одзеде сервисот на Тим во третиот, а потоа и во петтиот гем со што дојде до предност од 4:1. Тим успеа да врати еден загубен сервис, но немаше сили за нешто повеќе по што Зверев доби можност утре да се бори за трофејот.

Поврзани вести

ВИДЕО: Не издржаа, се истепаа англиските и шкотските фанови

Слободен печат

Храбрата Шкотска и зеде бод на Англија

Слободен печат

Хрватите очајни: Спори сме, не заслуживме повеќе од реми

Слободен печат

Ѓоковиќ го продаде станот во Мајами за шест милиони долари

Слободен печат

ФОТО: Фудбалерите го „сефтосаа“ теренот на „Јохан Кројф“ арената

Слободен печат

Навивачите на Парма не му простуваат на Буфон: Си замина како платеник, сега не може да се вратиш како херој

Слободен печат

Остави Коментар