Беџети до Шилегов: Езерото Треска му припаѓа на Сарај, додека беше под надлежност на Град Скопје беше уништено

Градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети за ТВ 21 вели дека додека било под надлежност на Град Скопје, езерото Треска било уништено.

Синоќа во емисијата Клик Плус градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов рече дека надлежностите за Треска не и ги предал на општина Сарај туку тоа го сторил неговиот претходник, Коце Трајановски.

Градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети за ТВ 21 вели дека додека било под надлежност на Град Скопје, езерото Треска било уништено.

-Не е на нивно ниво да дискутираат за надлежностите зошто и се дадени на општина Сарај. Тие можат политички да го третираат тоа, но езерото Треска се наоѓа во општина Сарај. Со години е уништувано. Од моментот кога го преземавме менаџирањето на езеро Треска денес се зборува до каде сме стигнале со проекти, тоа е најдобар доказ дека одлуката била исправна- истакна Блерим Беџети.

Прочитајте и...  Легендарниот напаѓач Бирхоф со решение за Лигата на нации

Беџети додава дека наскоро се очекува да се усвои и детален урбанистички план за езерото.

Прочитај повеќе

Скопска Апелација продолжи со одржување на јавните седници и расправи

Слободен печат

Намаленото производство на домати и краставици ќе ја крене цената за крајните потрошувачи

Слободен печат

Кадиев: Не се докажа со ништо дека Јанева е наводно виновна

Слободен печат

УХМР најавува потопло време, но со дождови, грмежи и засилен ветер

Слободен печат

„Најтешкиот дел е се уште пред нас“: Франција очекува пад на економијата од 11 отсто

Слободен печат

Милошев: Нема препорака за воведување карантин или полициски час во Штип

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кадиев: Треба да се запрашаме дали „Рекет“ е создаден за затворање на предметот „Империја“?

Слободен печат

Борел ја осуди полициската бруталност во САД: Ова е злоупотреба на моќ и од тоа треба да се откажеме

Слободен печат

Русија воведе привремена забрана за увоз на нафта

Слободен печат

Инцидент во Австралија: Полицаец нападна тинејџер (ВИДЕО)

Слободен печат

НАСА ПРЕДУПРЕДУВА: Голем астероид се доближува кон Земјата!

Слободен печат

Модернизација на Царинската управа со грант од Јужна Кореја

Слободен печат