4 C
Скопје

Бебиња во Ариље заразени со коронавирус, немаат воспаление

Таа наведе дека три бебиња се наоѓаат на домашно лекување, а едно сé уште е во болицата во Ужице.

„Ниедно бебе немаше воспаление на белите дробови“, рече докторката.

Таа рече дека три бебиња беа првите меѓу членовите на своето семејство на кои им е дијагностициран корона вирусот.

„Претпоставуваме дека бебињата ги зараџил некој од гостите, кој бил асимптоматски случај“, објасни докторката.

Директорот на Здравствениот дом во Ариље Жељко Милосављевиќ за Бета изјави дека во градот од корона вирус се разболеле пет деца кои одат во градинка и уште 13 помлади од седум години.

Прочитајте и...  Саудиска Арабија: За аџилак ќе треба доказ за вакцинација

„Од први февруари во Ариље од ковид-19 се разболеа 36 деца кои се во основно училиште и пет средношколци. Сите имаат блага или срдна клиничка слика и се наожаат во стабилна состојба“, рече тој.

Поврзани вести

Маж хоспитализиран со ковид -19 во Струга, се вратил од патување во Занзибар, Африка

Мирослава Бурнс

Експлозија во центар за тестирање на ковид-19 во Холандија, нема повредени

Слободен печат

Полицијата во Мјанмар продолжува со насилно растерување на демонстрантите

Слободен печат

Од утре започнува исплата на правата од социјална, детска и цивилна заштита

Слободен печат

Австралискиот државен обвинител ги негира обвиненијата за силување

Слободен печат

Османи: Никој не смее да ги загрозува правата на бугарската заедница во земјава, треба да побараат соодветна графа на пописот

Слободен печат

Остави Коментар